Yiyeceklerin, Duygular Üzerindeki Etkisi

0
136
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

 Yiyeceklerin, Duygular Üzerindeki Etkisi

Yediğiniz yiyecekler ruh halinizi etkiler. Isırgan gibi bir ot, size mutlu bir aşk bulamaz. Söz konusu aşk acısıysa; iyi gelir, yürek ferahlatır.

Yiyecek ve ruh hali arasındaki ilişki, Serotonin, dopamine, norepinefrin, nörotransmiterler üzerinden sağlanır. Beyin kimyasallarının az ya da çok oluşu ruh halini etkiler. Yediğiniz yiyecekler beyindeki salgı bezlerini doğrudan etkiler. Söz konusu hormonların daha çok ya da daha az salgılanmasını sağlar.

healthy-eating

Gerçekten de dengeli ve kuvvetli bir kahvaltı gün içindeki başarıyı artırır. Muhakeme yeteneği ve enerji artar. Haliyle daha başarılı ve zinde olunur.

Depresif durumlarda tüketilen, aşırı derecede şeker ve yağ içeren işlenmiş gıdalar vardır. Daha çok depresif olmak için bir sebeptir. Mutlu olmak için tüketilen bu tip gıdalar, beklenin aksine daha çok ağırlık verir. Daha çok uyku getirir. Daha az hareket edilir. Kişi kendini çok hantal hisseder. Bu sayede mutsuzluk kalıcı bir misafir olur.

Tabi ki bu gıdalardan tamamen uzak durulmaz. Ama spor yaparak dengelenebilir. Gün içindeki diğer öğünlerin yeterli ve dengeli olmasına dikkat edilebilir.

Balıklar omega-3 içerdiğinden zihni açar. Serotonin salgılanmasını sağlar. Hem daha başarılı hem de daha mutlu olmayı sağlar. Keten tohumu ve ceviz gibi gıdalar da omega-3 içerir.

Hem sağlıklı, hem de mutlu olmak için yeterli ve dengeli beslenmek gerekir. Tahıllar, makarna ve tam buğday ekmeği gibi karbonhidrattan zengin gıdalar vardır. Aynı zamanda B vitaminlerini ve birçok mineralleri içerir. Enerji verir, yorgunluğu ortadan kaldırır.

Yeşil yapraklılar, sebzeler ve taze meyveler, mümkünse kavrulmamış kuruyemişler çok faydalıdır. İdeal kiloda kalmayı sağlar. Beyni ve vücudu kuvvetlendirir. Hastalıklardan korur. İyileşmeyi hızlandırır. İdeal bedende olup her istediğini giymenin mutluluğunu göz ardı etmemek gerekir. Kişinin kendine güvenini artırır.

 

 

 

 

 

CEVAP VER