Yağ Yakımı İçin Nabız Aralığı Kaç Olmalıdır?

0
19556
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Yağ Yakımı İçin Nabız Aralığı Kaç Olmalıdır? 

Nabız hızı, insanların bir dakika içindeki kalp atış sayısı ile ölçülür. Yüksek seviyede kalp atış hızı, spor yaparken yüksek efor sarf edildiğinde gerçekleşir. Genellikle pratik olarak sol şakak veya iç bileğe hafifçe dokunma ile belirli bir zaman aralığındaki atışın sayılması ile bulunur. Egzersiz ve spor ile yağ yakma seviyesine ulaşabilmek için kalp atış hızının maksimum %60-70 oranında olması gerekir. Bu da ortalama yaklaşık 120 – 140 nabız aralığına denk gelecektir. Bu aralık da, kişinin maksimum seviyedeki yağ yakım nabız aralığıdır. Örnekl,30 yaşındaki birinin yağ yakmak amacında ise nabzı dakikada 114 ile 133 arası atmalıdır. Eğer bir hedeflenen yağ yakım nabız hızı varsa düzenli olarak ölçüm yapmak gerekir.  Bu nabız hızını ölçmenin en iyi yolu, spor malzemeleri satan mağazalardan kalp hızı monitörü satın almaktır.

yağ yakma nabız aralığı

Yağ yakımı için en az 15 dakikalık spor veya egzersiz yapmak gerekir. Soğuma veya ısınma hareketlerinde geçecek olan zaman bu süreye dahil değildir. Vücudun yağ yakma enzimlerini üretene kadar ihtiyaç duyduğu süre bu süredir.

Nabzımızın Yağ yakışını hesaplamak için, sabit olan 220 sayısından yaşımızı çıkarmamız yeterli olacaktır. Elde edeceğimiz bu rakamın yüzde 60’ını ve yüzde 80’ini ayrı ayrı hesaplayacaksınız. Bu iki rakam bize yağ yaktıran nabız aralığımızı verecektir.

Örneğin; 30 yaşında olduğumuzu düşünelim; 220 -36 (Yaş)=184,

184’ün Yüzde 60’ı= 110 (Alt sınır)

184’ün yüzde 80’i= 145 (Üst sınır)

Yani yağ yaktıran nabız Aralığımız 110-145’tir. Vücudumuz bu aralıkta ancak 18-22 dakika sonra yağ yakmaya başlar. Bu hesaplama yöntemi ile Yağ yakımı için nabız aralığının kaç olması gerektiğini çok rahat şekilde hesaplayabiliriz.

 

CEVAP VER