Ana Sayfa » Sağlık » Vasabi Nedir ?

Vasabi Nedir ?

bitkisi kökleri ve yaprakları ile birlikte kullanılan acı bir bitkidir. Genellikle de çiğ et ile yapılan yemeklere konulur. Bunun sebebi ise etteki zararlı bakterileri öldürmesidir. Vasabi bitkisinin familyası turpgiller olduğu için doğal olarak keskin ve yoğun bir tadı vardır.

Hatta bu bitki fazla miktarda acıdır ve diğer ismi ise Japon turpudur. Bu bitkinin yetiştirilmesi söz konusu değildir. Japonya’da nehir yataklarında kendiliğinden yetiştirilir ve Japonlar tarafından hardal yapımında kullanılır.

Çeşitli yemeklerde kullanılabilen vasabi bitkisi kök şeklinde tercih ediliyorsa rendelenerek kullanılabilir yada çok ince doğrayarak hazırlanabilir. Orta boy paketlerin içerisinde satıldığı için bulmak o kadar da zor değildir. Eğer bir lokantada vasabi varsa istek üzerine taze taze hazırlanarak getirilir çünkü maalesef bitki macun kıvamına geldiği zaman 15 –

; 20 dakika içerisinde yenmezse bütün tadını ve özelliğini kaybediyor.

Suşi yemeyi sevenler vasabinin nasıl bir tası olduğunu bilirler çünkü suşinin yanında sunulan pilavın içerisine konulmaktadır. İlk başlarda belirttiğimiz gibi kökü de yaprakları da yenebilir ve acıdır. Hatta yaprakları nane gibi çiğ olarak da yenilebilir. Herhangi bir işlem görmesine gerek yoktur.

Acı sevenler için yenebilecek ideal bir baharattır diyebiliriz çünkü verdiği anlık acı gerçekten çok güçlüdür ve üzerine yenilen herhangi bir gıda ile anında geçer. Yapılan birkaç deney vasabi bitkisinin etkili bir uyarıcı olduğunu da ispatlamıştır fakat bu uyarıcı etki sadece buharında vardır. Yani koku yolu ile uyarılma söz konusudur.

Bu habere de bakabilirisiniz

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum, neden olabilir?

Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum, neden olabilir? Diyet yapıyorum ama kilo veremiyorum bunun pek çok …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir