Tarantula Isırması Nedir? Tarantula Isırdığında Neler Yapılmalı?

5
9753
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Tarantula Isırması Nedir? Tarantula Isırdığında Neler Yapılmalı?

Tarantula zehirli bir örümcek türüdür fakat sırasında insanlara verdiği zehir önemli ve tehlikeli değildir. tarantulalar yaklaşık olarak 2,5 cm boyutlarındadırlar. Tarantulaların İsmi İtalya’da bir şehir olan Taronta’dan gelmektedir. Sıcak bölgelerde yaşamayı seven bir örümcek türüdür. Tüylü yapısı dolayısı ile bazı kişiler evlerinde tarantula beslemektedirler. Evde tarantula beslenmesi durumunda kullanılan akvaryumun kapağının iyice kapatılması gereklidir. Tarantulalar güçlü örümcekler olduğu için kapağı açıp çıkabilmekte ve insanlar ısırarak zarar vermektedirler.

 

tarantula

Evde tarantula beslemek isteyenler ilk olarak tarantulalar ve tarantulaların beslenmesi hakkında yeteri kadar geniş bilgiye sahip olması durumunda sahiplenerek besleyebilirler. Tarantula beslemek oldukça özen isteyen ve dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Tarantulalar yaklaşık olarak 2 – 4 yıl arasında yaşayabilmektedirler. Tarantulalar oldukça hızlı üreyebilmektedir. Ergin bir dişi bir defasında 2500 âdete kadar yumurta bırakabilmektedir. Bu kadar hızlı üreyen bir tür olduğu için tarantula ısırmaları ile karşılaşılabilmektedir.

Tarantula Isırması Durumunda Ne Yapmalı?

Tarantula ısırması insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum değildir ama yine de tarantulaların zehirli olmasından dolayı herhangi bir ısırılma durumunda ihmal edilmeden en kısa süre içerisinde bir doktora giderek kontrol edilmelidir.

Tarantulaları yetişkin insanlar için çok büyüt sorun teşkil etmese de bebekler ve çocuklar için oldukça tehlikeli olduğundan böyle bir durumun yaşanması halinde daha hassas davranılması gereklidir.

Özellikle evlerinde tarantula besleyenlerde sıklıkla tarantula ısırması yaşanmaktadır. Aslında evde beslenmesi için hiç de uygun bir hayvan olmayan tarantulalar akvaryum içerisinde beslenildiği durumunda sahibi tarafından yeteri kadar sıkı önlemler alınmalı ve korunmalıdır. Bazı evde beslenen tarantulalar akvaryumun dışarısına çıkarak evde bulunanlara zara verdiği gibi hızlı hareket etmesinden dolayı yakınında bulunan evlere de girerek başka insanlara zarar verebilmektedir.

5 YORUMLAR

    • Yetiskin bi tarantulayi yutarsan miden belli alasimlari bile eritebilirken tarantulayi eritemez 39 gunde mideni yer ve diger organlarını yemeye baslar 54.gunun sonunda ölür. Yani filler hakkında pek bilgim yok ama etkili bi zarar verebilir bence

CEVAP VER