Ufak Bilgiler

Sonbahar Gribinden Korunmanın Yolları

Sonbahar Gribinden Korunmanın Yolları

hastalığı, influenza virüsünün neden olduğu bir hastalıktır. Son derece bulaşıcıdır. Özellikle yeterli havalandırmanın sağlanamadığı sonbahar ve kış aylarında salgınlar oluşturur. Vücuda üst solunum yolundan girip tüm vücudu esir alan influenza virüsünün birçok çeşidi vardır. Viral olduğu için antibiyotikler etki etmez. Bu sebeple gripten korunmak çok önemlidir. Alınabilecek başlıca önlemler şunlardır:

grip1

  • Eller sık yıkanmalıdır. Tokalaşma ya da grip virüsü bulaşmış yere dokunmayla bulaşabilir.
  • Ağır yağlı etlerden, alkol, sigara ve şekerli besinlerden uzak durmak gerekir. Sözü geçen gıdalar bağışıklık sistemini zayıflatarak, gribe hedef oluşturur.
  • C ve E vitamininden zengin gıdalarla beslenmeye dikkat etmek gerekir. C ve E vitamininden zengin olan başlıca gıdalar; lahanalar, brokoli, portakal, limon, mandalina, turp, hurma, kuru soğan gibi mevsim sebze ve meyveleridir. Ayrıca kuruyemişler de çok önemlidir.
  • Atkı bere gibi solunum yoluna yakın eşyalar sık yıkanmalıdır. Böylece henüz hastalık yapmamış virüsler varsa uzaklaşmış olur.
  • Bol sıvı almak gerekir. Böylece vücuttan toksinler kolay atılıp, daha dirençli bir vücut olur.
  • Bulunulan mekânlar sık sık havalandırılmalıdır. Özelikle salgınlar, havalandırmanın yetersiz olduğu kalabalık ortamlarda olur.
  • Probiyotiklerden zengin beslenerek vücut direnci yüksek tutulur. Vücudu sıcak tutan kurubaklagil türü gıdalar beslenmede sık yer almalıdır.
  • Stresten uzak durarak bağışıklık sistemi korunmalıdır.

Tüm bunlara dikkat edilmesine rağmen grip olunursa, yapılacak şey en az sıkıntıyla hastalığı atlatmaya çalışmak olmalıdır. Gripte antibiyotik bir etki sağlamaz. Bol sıvı alıp dinlenmek gerekir. Grip halk arasında paçavra hastalığı olarak bilinir. Kişinin kendisini çok halsiz hissetmesini sağlar. Hasta her yerinin acıdığını ifade eder. Ateş yükselir. İlaç kullanmak yerine, bol sıvı, dinlenme, iyi beslenme, tavuk suyu çorba içme ve bol meyve (özellikle narenciye) tüketmek hastalığın iyileşmesinde etkili olur. Özellikle gebelerin gripten korunmak için önlem almaları gerekir. Anne ve bebek açısından bir uzmana muayene olmakta fayda vardır.

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık
Etiketler: ,

Benzer Konular

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır? Günümüzde dövme oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde...

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Bayanlar için vücutlarında bulunan her bölge oldukça önemlidir fakat yüzleri daha...

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri             Omega – 3 alabileceğiniz besinlerin başında balık...

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi?

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi? Süt ya da yoğurt ikisi de birbirinden...

Balık Tüketimi ve Yararları

Balık Tüketimi ve Yararları  Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bol bol balık tüketmek için...

Yukarı