Popüler Kültür Nedir Sosyal Hayattaki Rolü Nasıldır ?

0
19
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

son yıllarda adından çok bahsettiren ve çeşitli tartışma konularına gündem olan bir kavramdır. Kimine göre eski halk kültürünü ifade eden popüler kültür kavramı ağırlıkla içinde yaşanılan zamanın değişen yaşam biçimini ve alışkanlıklarını simgeliyor.

Popüler kültürün oluşumunda ve değişiminde etkisi olan birçok faktör avardır. Bu faktörlerin çoğu insanlara kolayca ulaşıp, etkilenmelerini hızlı bir şekilde sağlayacak kadar güçlü olduğu için popüler kültürde doğal olarak hızlı gelişir ve eskir.

Popüler kültürü değiştirdiği hızda eskiten en önemli etmen sosyal medyadır. Özellikle gençlerin internet ortamında çok takılması, en popüler konuları belirlemek için kestirme bir yoldur. Zaten popüler kültürün esas açıklaması da hızlı üretilip aynı hızla tüketilen kültür bütünlüğüdür.

Sosyal medya sayesinde gayet hızlı bir şekilde bir kıyafeti trend haline getirip aynı hızla da tarihin tozlu sayfaları arasına koyabilirsiniz. Çok fazla hafızalarda yer edebilecek kadar ömürleri olmadığı içinde muhtemelen bundan 15 – 20 yıl sonra kimse tarafından hatırlanan konular olmayacaktır. Aynı durum sinema ve televizyona yansıdığı takdirde yine unutulmaya mahkum olacaktır.

Popüler kültürün en olumsuz yanı kendisini inkar ederek kabullenmek istemeyen insanlara marjinal damgasını vurarak özgür ruhlu insanları dışlamasıdır. Bir bakıma özgün olmayı engellediği doğrudur. En büyük dezavantajı birbirinin kopyası olarak giyinen, yiyen, içen hatta düşünen gençlerdir. Doğru yönde ilerleme kaydedildiği takdirde çok büyük kitlelere hitap etme gücü olan popüler kültür kısa sürede yeni akımlar oluşturabilmesi açısından çok başarılı bir kavramdır.

CEVAP VER