Oruçluyken Susuzluk Çekmemek İçin Öneriler

0
965
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Oruçluyken susuzluğa dayanmak
11 Ayın Sultanı olan Ramazan Bayramı’nda tutarız. Dini inançlara göre değişen bu bizim dinimize göre böyledir ve tutarız. tutmak sadece aç kalmak ve fakirlerin halini anlamak değildir ve paylaşmak, yardımlaşmak, merhamet gibi duygularımızı da ön plana çıkarmaktadır.

Oruç tutarken bildiğimiz gibi sabah ezanından yani imsak vaktinden akşam ezanına kadar hiç bir şey yiyip içmemektir. Sahur vaktinde son yemeklerimizi tüketip sularımızı içmeliyiz. Akşam ezanı okununcaya kadar ağzımıza tek lokma almamalıyız. Bu yaklaşık 16-17 saatlik açlık kısmını zorlanmadan geçirmemiz için su depolamamız gerekir ve sahurda gerektiği kadar yememiz gerekir. Biz sahurumuzu güzelce yaparsak ve sahura kadar gerekli suyumuzu içersek oruç tutarken zorlanmayız.

ORUÇLU İKEN SUSUZLUĞA NASIL DAYANILIR ?

İftarda bir anda içilen bu fazla suyun ertesi gün ki su ihtiyacımızın azalması çok yanlış bir ifadedir. Fakat suyumuzu sahura kadar azar azar ve yeteri kadar içmemiz doğrudur. Bu işlemimiz bizim su ihtiyacımızı biraz olsun azaltacaktır. Sahurda alınan çay ve kahve gibi içecekler oranını azaltır düşüncesi yanlış bir düşüncedir. Ertesi gün bu alınan sıvıları vücuttun atılması için gerekli olan suyu da vücuttan atmamıza sebep olur ve yine problemimiz ortaya çıkar.

Ramazan ayında ve yaz aylarında tutulan oruç sizi ne kadar zorlarsa zorlasın siz gerekenleri yaptığınız sürece susuzluk ve açlık probleminiz biraz olsun azalır. Bunun için yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin sahurda kızartma ve tuzlu ağır yiyeceklerden kaçının.

CEVAP VER