Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflama

0
70
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Metabolizmayı Hızlandırarak

                Kilo son günlerde birçok insanın problemi haline gelmiştir. Teknolojinin insanlara sunduğu rahatlıkla insanlar yerlerinden neredeyse kalkmadan yaşamlarını sürdürebilmektedir. Gün içerisinde hareket etmesi gerekenden az hareket eden ve yanlış besinler yüzünden metabolizması yavaşlayan insanların yediklerinin kilo yapması çok normaldir. Asıl yapılması gereken metabolizmayı yeniden hızlandırarak vücuda yapışan fazla kilolardan kurtulmak olacaktır.

m_53960e197c201

Metabolizma Nasıl Hızlandırılır?

  • Hızlı çalışan metabolizmanın ilk kuralı güne kahvaltıyla başlamaktır. Kahvaltı uyuyan hücreleri uyandırır ve yeni güne başlayan hücreler olması gerekenden daha çok çalışarak metabolizmanın hızlanmasını sağlar.
  • Düzenli olarak spor yapmalısınız. Vücudun yağ dokusu ne kadar incelir, kas dokusu da ne kadar artarsa metabolizma o kadar hızlı çalışır.
  • Asla aç kalmamak için elinizden geleni yapın. Çünkü aç kalan vücut metabolizmayı yavaşlatarak iştahı tavan yaptırır. Bu da sizin yiyeceklere saldırmanız ve bir anda fazlaca kalori almanız anlamına gelir.
  • Gün içerisinde kan şekeriniz düştüğünde bir anda yiyeceklere koşarsınız. Bu durumun olmaması için öğünlerinizi gün içerisinde 6 ya da daha fazla yapmalısınız. Bu sayede sık sık ve az yiyerek metabolizmanın sürekli çalışmasını sağlarsınız.
  • Alkol, kafein içeren içecekler vücudu acıktırdığı gibi yorar da. Bu yüzden bu içecekleri olabildiğince az tüketmeniz gerekir. Bunun yanında saf su ve taze meyve suları katıksız olduğu sürece metabolizmayı sürekli olarak hızlandıran sıvılardır. Kafein almamaya özen gösterdiğiniz kadar bu sıvıları tüketmeye de özen gösterin.
  • Günlük saf su ihtiyacınızı 3 litreye kadar çıkarmanız yediklerinize dikkat etmeseniz bile 1 hafta da en az 250 gram vermenizi sağlar.
  • Sebze ve meyveleri pişirmeden ve soymadan tüketirseniz vücudunuzun lif ihtiyacını karşılar ve metabolizmayı hızlandırmaya da yardımcı olur.

CEVAP VER