KPSS İçin Puan Hesaplama Robotu 2014

1
36
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

5 Temmuz’da yani dün yapılan sınavları ile 2 milyon öğrenci memur olabilmek için ter döktü. Birçok tartışmalara da konu olan sınavının cevaplarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmezken memurluk diğer bir sınava hazırlık tüm hızıyla devam ediyor. Genel yetenek ve genel kültür sınavlarının yapıldığı 5 Temmuz tarihinde memur adayları özellikle Tarih sorularında zorlandığını belirttiler. Özellikle müfredatlarda bulunmayan sorular öğrencileri bir hayli düşündürürken tepkilere de yol açtı, her sene tarih bölümü ile memur adaylarını zorlayan ÖSYM, bu senede bu görüntüden vazgeçmedi.

-KPSS puan hesaplaması nasıl yapılır?

Sınava giren memur adaylarının genel yetenek, genel kültür ve eğitim bilimleri alanındaki doğru cevaplarından yanlış olan cevaplarının dörtte bir oranında düşüşü ile ilk aşama olan ham puan hesaplaması yapılır. Daha sonra adayların ham puanlarının aritmetik ortalaması alınır ve standart kayma değerleri hesaplanır böylece ikinci aşamada son bulur. Bu iki aşama gerçekleştirildikten sonra ham puan, aritmetik ortalama, standart kayma değerleri kullanılarak adayın gerçek puanı hesaplanır. Genel yetenek ve genel kültür sorularının doğru cevapları 0,3 ile çarpılırken adayların kendi alanlarını ilgilendiren eğitim bilimlerindeki doğru cevapları 0,4 ile çarpılır.

2014 KPSS sınavlarının 5 Temmuz yani dün yapılan sınavları genel yetenek ve genel kültürdü, alan sınavı olan ÖABT ise 20 Temmuz tarihinde yapılarak 2014 KPSS sınavı tamamlanmış olacak.

KPSS Puan Hesaplama Robotu %99 oranında doğruluk için tıklayın

1 YORUM

CEVAP VER