Kalori Hesaplama İle Zayıflama

0
82
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

 Kalori Hesaplama İle Zayıflama

     Zayıflamak isteyenler için birçok alternatifi mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de kalori hesaplama ile kilo verme yöntemidir. Çok eski zamanlardan bu yana kullanılan etkili bir yöntemidir. Eğer listelerine uymakta zorlanıyorsanız, yedikleriniz ölçülü yiyerek zayıflamak istiyorsanız bu tam size göre. Her gün yediğiniz yemekleri sınırlandırarak kilo vermeniz mümkün

Kalori Hesaplama Yöntemi İle Nasıl Kilo Verilir?

200kalori_2

Herkesin yaşına, kilosuna ve hareket kapasitesine göre bir günlük kalori ihtiyacı vardır. Eğer bu kalori ihtiyacının üzerinde bir kalori alırsan vücut bunu yakamaz ve yağ olarak depolar. Kilo alma sistemi böyle işlemektedir.

Peki, Kilo Vermek İçin Kalori Yöntemi Nasıl Kullanılır?

Kilo vermek için ise aynı mantık ile hareket ediliyor. Almanız gereken kalori miktarınızın altında kalori alırsanız, vücut ihtiyacı olan kaloriyi daha önceden depoladığı yağlardan almaya başlıyor. Yani yağ kaybı başlıyor.

Kalori hesaplama yöntemi ile kilo vermek istiyorsanız ilk olarak yapacağınız, besinlerin ne kadar kalorileri olduğunu öğrenmek. Yiyeceğiniz besinlerdeki kalorileri öğrendikten sonra yiyeceğiniz miktarı ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için bir mutfak tartısına ihtiyacınız olabilir. Ya da göz kararı yemek kaşığı, bir porsiyon gibi ölçüleri baz alabilirsiniz.

Günlük Kalori İhtiyacı Hesaplama Nasıl Yapılır?

  • Bayanlar İçin Hesaplama;

Günlük Kalori İhtiyacı = 655 + (9,6 x kg) + (5 x cm) – (6,8 x yaş)

  • Erkekler İçin Hesaplama;

Günlük Kalori İhtiyacı = 66 + (13,7 x kg) + (5 x cm) – (6,8 x yaş)

Hareketsiz; Günlük Kalori İhtiyacı x 1,2

Hafif Hareketli; Günlük Kalori İhtiyacı x 1,375

Orta Hareketli; Günlük Kalori İhtiyacı x 1,55

Çok hareketli; Günlük Kalori İhtiyacı x 1,725

Aşırı Hareketli; Günlük Kalori İhtiyacı x 1,9

Günlük kalori ihtiyacınızı hesapladıktan sonra, hareket durumunuza göre günlük kalori ihtiyacınız karşılığındaki değer ile çarpmalısınız. Bulduğunuz değer vücudunuzun günlük kalori ihtiyacıdır.  Günlük kalori ihtiyacınızı % 20 azaltırsanız sizin için en ideal kalori üst limitini elde edeceksiniz. Dikkat etmesi gereken önemli bir nokta ise günlük kalori limitinin 1000 kalorinin altında olması sağlık açısından uygun değildir.

CEVAP VER