Havale Hastalığının Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir? Havale Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

0
266
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Havale Hastalığının Sebepleri Ve Belirtileri Nelerdir? Havale Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Havale genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde yaşanan vücutta bulunan kasların iradesiz olarak hareket etmesi ve kasılması durumundur. Genellikle ayak bacak kısmında ve el kol kısmında başlayan havale daha sonra yüzde kasılmalar olma şeklinde görülmektedir. Havale daha çok olarak ateşli bir hastalık olarak bilinmektedir ama bazı durumlarda çocukta ateş olmasa bile havale durumu yaşanmakta ya da çok yüksek ateş bulunan çocuklarda havale durumu yaşanmaması söz konusudur. Genel olarak 6 ay ve 5 yaş arasındaki çocuklarda oldukça sık görülen havale durumu nöbet geçirme olarak adlandırılmaktadır.

1259-3238656486656112f0378196b2d2876d_1276080509

Havalenin Hastalığının Sebepleri Nelerdir?

  • Çocuğun vücudunda yüksek ateş bulunması durumunda havale durumu oluşmaktadır. Çok yüksek ateş her zaman için tehlikelidir.
  • Vücutta bazı enfeksiyonlar oluşması durumunda havale yaşanabilmektedir.
  • Sağlık sorunu olan çocuklarda daha sık havale görülmektedir.
  • Ailede daha önce havale hastalığı yaşanmış ise çocukta görülme olasılığı da mümkündür.

Havalenin Belirtileri Nelerdir?

Hava geçirmeden önce bir ön belirtisi yoktur. Çocuklarda sadece yüksek ateşin olması durumunda havale beklenebilir. Havale aniden ortaya çıkan ve kısa bir süre içerisinde geçen bir rahatsızlıktır. Havale geçiren çocukların sadece %4’ü 5 yaşından sonra nöbetlerine devam ederek epilepsi hastalığına yakalanmaktadırlar.

Havale Hastalığının Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Çocuğun havale geçirmesi anında anne babanın çok bilinçli davranması gereklidir. Havale geçiren bir çocuk daha çok dilini içine çekerek nefes borusunu kapatır ve boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalır. Nöbet anında çocuğun yan yatırılarak rahat nefes alması sağlanır ve en kısa zamanda hastaneye götürülerek doktor tarafından tedavisinin yapılması sağlanır. Havale hastalığı çoğunlukla geçici bir hastalık olduğu için başka tedavisi yoktur.

CEVAP VER