Hatmi Çiçeği Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

0
34
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Nedir, Faydaları ve Zararları Nelerdir ?

 

Görsel olarak bilmeyenlerin bile Barış Manço sayesinde öğrendiği hatmi çiçeği, dayanıklı bir bitki olması sebebi ile nemli bulduğu tüm ortamlarda kendiliğinden yetişebilen bir çiçektir. Yaz aylarında koyu pembe çiçekler açan uzun boylu bir gövdeye sahiptir.

Ülkemizde en yaygın Akdeniz Bölgesinde yetişmekle beraber, Karadeniz bölgesinde kumlu ve humuslu topraklarda yetişebiliyor. Hatmi çiçeğinin tüylü gövdesinin boyu 150 santime kadar uzayabiliyor ve kökleri de 50 santim kadar derine yayılabiliyor. Özellikle gribal enfeksiyonlarda ve öksürükte şifa kaynağı olarak görülen hatmi çiçeği, idrar söktürücü özelliği ile de biliniyor.

Hatmi çiçeğinin yapısında yer alan galaktoz, sakaroz, nişasta, yağ, aspargan ve pektin maddesi, bitkiyi tam bir şifalı ot haline dönüştürüyor. Bilinen en güzel etkileri arasında mide rahatsızlıkları da başta geliyor.

Ülser başta olmak üzere mide ve bağırsaktaki gazların giderilmesinde etkili olan hatmi çiçeği aynı zamanda boğaz ve ağızda oluşan yaraların tedavisinde kullanılıyor. Kadınlarda adet söktürücü erkeklerde ise meni artırıcı olarak kullanılabilen bitkinin prostat ve rahim kanserine karşı koruma sağladığı kanıtlanmış faydaları arasında.

Astım gibi şiddetli nefes darlığına bile iyi geldiği bilinen hatmi çiçeğinin mide ve bağırsak iltihaplarını giderdiği, ayrıca lapasının da her türlü cilt problemlerine iyi geldiği söylenmekte. İltihaplı ve iri sivilcelere lapa halinde uygulandığında cildi onarıp nemlendiren hatmi çiçeği saçların parlak ve bakımlı görünmesi için hanımlar tarafından sık sık kullanılan bitkiler arasında yer alıyor.

Eğer suyu ile gargara yapılırsa diş eti iltihaplarını ve çekilmelerini de gideriyor. Bilinen hiçbir yan etkisi ve zararı olmasa da adet söktürücü özelliğinden dolayı hamileler tarafından kullanılması önerilmiyor.

CEVAP VER