Hararet Nedir? Harareti Geçirmek ve Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

0
714
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

? Harareti Geçirmek ve Engellemek İçin Neler Yapılabilir?

Her insanda zaman zaman hararet olabilmektedir. Gerek sağlık sorunlarından gerekse yaşanan hayat tarzından bazen de havanın oldukça sıcak olmasından hararet oluşabilmektedir. Özellikle kadınlarda menopoz döneminde ve menopoz dönemi sonrasında normal olmayan aşırı bir hararet durumu görülmektedir. Bu yüzden menopoz döneminde ki kadınlar oldukça sıkıntı çekmekte ve bu durumdan sürekli olarak şikâyet etmektedir. Kadın vücudunda oluşan değişiklikler bu şekilde bir tepki ile kendini göstermektedir. Hararetin kişiye verdiği rahatsızlığın haricinde ciddi bir tehlikesi yoktur.

hararet

Harareti Geçirmek ve Engellemek İçin Neler Yapılmalıdır?

  • Gülük ihtiyacınız olan kadar su içmeyi ihmal etmeyin. Bir insan günde en az 2 litre su tüketmelidir. Eğer yetersiz su tüketirseniz bu hararet durumunuzu artıracaktır.
  • Kahve ve çay gibi alışkanlıklarınız var ise mümkün olduğu kadar azaltın. Zaten sıcak bir içecek içerken yaşanan sıkıntı ile keyif alınmadan içilecektir.
  • Sigara bağımlılığınız var ise hemen sigarayı bırakma yollarına başvurun. Sağlık açısından pek çok tehlikesi olan sigara hararette yapmaktadır. Bu yüzden sağlığınız için sigara içmeyin.
  • Mümkün olduğu kadar serin ortamlar da bulunun sıcak ve bunaltıcı ortamlardan uzak durmaya çalışın. Özellikle gece uyurken yatak odanızın serin olmasına özen gösterin. Bu sizi daha da rahatlatacaktır.
  • Spor yapmak sağlık açısından oldukça etkilidir. Hararet konusunda sıkıntı yaşıyorsanız düzenli olarak yapacağınız egzersizler ile daha rahat olabilirsiniz.
  • Alkol alışkanlığınız var ise alkol almayı bırakın. Alkol harareti artıran bir etken olduğundan sizi olumsuz yönde etkileyecektir.
  • Harareti çok yoğun hissettiğiniz anda ılık bir duş alın. Bu sizi oldukça rahatlatacak ve hararet durumunuzu ortadan kaldıracaktır. O anda duş alma şansınız yok ise elinizi, yüzünüzü ve boyun bölgenizi ıslatın.

CEVAP VER