Ufak Bilgiler

Hangi Ürünler ve Eşyalar Haciz Edilemeyecek 2014

2014 yılında yürürlüğe giren yasa ile birlikte, Hangi eşyalar haciz edilemeyecek ve hangi ürünler için haciz kararı çıkartılamayacağı belirlendi ve düzenlendi. Hangi ürünlere el konulamayacak haczedilemeyecek ürün ve eşyaların listesi.
Önceleri haciz durumu ile karşı karşıya kalan vatandaşın ev ortamında bulunan tüm eşyalara el koyma yetkileri varken, yapılan bu değişiklikle birlikte bu durum tam anlamıyla ortadan kaldırıldı. Yani artık şahıs için haciz kararı alındığında ev ortamında bulunan her eşyaya el konulamayacak.

Peki Hangi Malzeme, Ürün ve Eşyalar Haciz Edilemez ?

Yargıtay 12.Hukuk Dairesi’nin aldığı karar göre Bilgisayar ve Dikiş makinelerinin gereksinim ürünleri olduğundan dolayı haciz işlemine dahil olamayacağı kesinleşti.

Borçlunun kullandığı kıyafetler, kitaplar ve oturma grupları haciz edilemeyecek Mutfak Eşyaları da bunlara dahil edildi hiç bir şekilde bu belirtilen ürün ve eşyalar borç karşılığında haciz edilemeyecek.

Bu durumlara kişinin geçimini sağlayabileceği konum ve eşyalar da dahil oluyor. Yani arazi, çift hayvanları ve mesleği ile ilgili gerekli olan her ne varsa hiç bir malzemeye el konulamayacaktır.

Borçlu bağ, bahçe ve sebze yetişricisi ise hiçbir şekilde bu malzemelere haciz işlemi yapılmayacaktır.

Ülkenin silahlı güçleri ve zabıtaları hizmetlerinde malül olanlara verilen emekli aylıkları ve bu kabil kimselerin dul ve yetimlerine bağlanan aylıkar ve deordugunun ambiyans ve denizaltı dahilindeki mensuplarına verilen uçuş ve dalış ikramiyeleride buna dahildir.

Yoksulluk ve ölüm gibi sebeplerden dolayı bağlanan aylıklar da haciz durumuna dahil edilemez.

Askerlik malüllerine, şehit yetimlerine verilen harb malüllüğü zammı ile, 1485 sayılı yasa gereğince verilen tekel beyiyeleri.

Tweet Pin It
Kategori: Haberler

Benzer Konular

Galatasaray Fenerbahçe Süper Kupa Maçı Hangi Kanalda

Geçtiğimiz sezon zorlu bir bir maç sonucunda Şampiyon olan Fenerbahçe Türkiye kupasını kazanan galatasaray ile...

İstanbul Ankara Hızlı Tren Fiyatları

Uzun zamandır alt yapı çalışmaları devam eden İstanbul Ankara arası hızlı tren geçtiğimiz günlerde aktif...

Denizli’de Doğalgaz Patlaması 1 Kişi Öldü 25 Yaralı

Denizlide bir binanın zemin katında bulunan ekmek fırınındaki doğalgaz sıkışmasından kaynaklandığı tahmin edilen bir patlama...

KEMAL SUNAL’IN 14.ÖLÜM YILDÖNÜMÜ

  Türk Sineması’nın usta oyuncularından Kemal Sunal bundan 14 yıl önce hayata gözlerine yumdu. Birçok...

Nemrut’ta Papanizm Ayini

Ünlü Nemrut Dağı şu sıralarda Ermenistan’dan gelen paganlara ev sahipliği yapıyor. Öncelikle pagan nedir bunu...

Yukarı