Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır?

0
63
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Hangi Hastalıklar Kilo Aldırır?

Bazı alınan kiloların çok yemek yemekle alakası yoktur. Kilo alımına bir takım hastalıklarda sebep olabilmektedir. “Çok yemek yemiyorum”  ya da “Su içsem yarıyor.”  Sözlerini söylemekte olan pek çok insanın aslında kilo almasının altında bazı ciddi hastalıkların yatmaktadır. Siz ne kadar beslenmenize elinizden geldiği kadar dikkat ettiğinizi düşünseniz de, bazı hastalıkların sebebiyet verdiği kilolarla ileride sıkıntı yaşayabilirsiniz. Dolayısı ile bu durumda beslenmeye daha da fazla dikkat etmelisiniz. Sağlık şartlarımıza göre diyetisyen veya uzman bir hekim eşliğinde uygun bir diyet programı hazırlanarak kilo aldıran hastalığın tedavisi için çaba göstermeniz gerekir.

kkk_d00df2d775bbfd8b4896767ef60e9e74

Kilo aldıran hastalıkların başında psikolojik sorunlar, hareketsiz bir yaşam tarzı ve aşırı yemek yeme sayılabilir. Kendi kendinize teşhis koyarak buna yönelik herhangi bir tedavi metodu uygulamayınız. Çünkü kilo aldıran hastalığın teşhisi için bazı tetkik ve tahlillerden geçmemiz ve uzman hekime muayene olmamız gerekmektedir.  Aksi durumda kendi teşhis ve tedavi yöntemleriniz neticesinde bazı olumsuzluklarla karşılaşabilir ve durumunuzu daha ciddi hale getirebilirsiniz.

Kilo aldıran hastalıklardan bir tanesi de östrojen hormonunun eksikliğidir. Östrojen hormonunun eksikliğine yol açan sebep ise aşırı yağlı gıdaların bol bol tüketilmesidir. Bu yağlı gıdalardan ve yağlı yemeklerden vazgeçmiş olsanız bile hastalık düzelmeyecek ve tedavi edilmeyecektir. Bu kez de vücudunuzun enerji alma ve harcama dengesi bozulacaktır. Tedavi edilmediği müddetçe de bu sorun obeziteye kadar ilerlemesine sebep olacaktır.

Bir diğer kilo aldıran hastalıkta uykusuzluk veya uyku düzeninin bozulmasıdır. Uykusuzluk ve uyku düzeninin bozulması da kilo alma nedenlerindendir. Çünkü uyku düzensizliği ve uyku bozukluğu bağışıklık sistemini etkileyip metabolizma hastalıklarına yol açabilmektedir. Bu durum karşısında bozulan metabolizma daha az enerji tüketmeye başlar ve kilo alımı ortaya çıkar.

Hipotiroid rahatsızlığı da kilo aldıran hastalıklardan bir diğeridir. Hipotiroid hastalığında vücudumuz su ve tuz tutmaya başladığı için kısa süre içinde hızlıca kilo almaya başlar. Tüm bu kilo aldıran hastalıkların etkisinden ve vereceği kilolu görüntüden kurtulmak için alanında, dalında uzman bir hekime başvurmanız gerekir.

CEVAP VER