Haki Renk Nedir ? Askeri Yönden Uygulamaları Nasıldır ?

0
32
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Aranızda haki rengin nasıl bir tonlamaya sahip olduğunu bilmeyen yoktur sanırım. Yeşile çalan toprak rengine kısaca denir ve Hintçe Khaki demektir. Zaten dilimize de buradan geçmiştir. Toprak rengine çok daha yakın olduğu için kamuflaj özelliği fazladır.

Askeri üniformalarda kullanılma sebebi de aslında tam olarak budur. Özellikle arazide görev yapan askerlerin en iyi şekilde gizlenebilmesi ve dikkat çekmemesi için mükemmel bir renktir.

Gösterişli üniformalar ve aksesuarlar bir zamanlar orduların birbirine üstünlük kurmaları açısından kullanılırdı. Bu tarz üniformalar yüzünden de çok çabuk hedef olurlar ve üstünlük sadece üniformalarda kalırdı.

1850’li yıllarda İngiliz askerlerinin beyaz üniformalar giydiği için çok çabuk fark edilip hedef olduklarını anlaşılınca, üniformaların üzerine biraz çamur, toz ve çay sürülerek arazinin genel rengine ayak uydurulmaya çalışıldı ve ortaya çıkan gölgeli toprak rengi üstün bir kamuflaj sağladı. Böylece ortaya çıkan Haki Renkte askeri birliklerde kullanılmaya başlamış oldu. Fakat daha sonra askerlerin birbirini karıştırmaya başlaması sebebi ile askeri birliklerde kullanılacak Haki Renk tonlamaları ve desenleri tartışmalara yol açtı.

Aynı safta yer alan askerlerin birbirini tanımaları için kullanılan renk tonları ayrıldı ve sistem oturmaya başladı. Fransız ve İngiliz orduları ressamlar ile iş birliği yaparak renk tonlarıyla desenlerini birbirinden ayırdı. Askeriyeden önce böyle bir kamuflaja ihtiyaç duyan avcılar, hayvanlardan saklanabilmek ve dikkat çekmemek için haki rengi sıklıkla kullanmışlardır.

CEVAP VER