Günlük Stresten Kurtulmanın Yolları

0
26
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

 Günlük Stresten Kurtulmanın Yolları

ruh sağlığını bozar. Önlem alınmadığı takdirde beden sağlığını da tehdit eder. Stresten tamamen kurtulmak gerçekçi bir hedef değildir. Hiç değilse etkilerini azaltmak mümkündür. zaman içinde katlandıkça büyür. İçinde bulunulan anda stresi azaltmak mümkündür. Anlık rahatlamalar stresin büyüyüp tüm kasları ve sinirleri germesini önler.

Stresten kurtulmanın başlıca yolları şunlardır: 

  • Sevilen ya da güvenilen bir kişi ile konuşmak stresin etkilerini azaltır. Bunu yapmanın imkânı yoksa iyi arkadaşlıklar kurmak gerekir. Güven ve ait olma duygusu kişiyi rahatlatır ve gevşetir.
  • Olumlu düşünerek sinirlerin rahatlaması sağlanır. İnsan beyni, negatif olayları tekrar ettikçe serotonin hormonu salınımını bloke eder. Bunu önlemek için güzel şeyler düşünmek gerekir. Sevilen bir müziği dinlemekte iyi bir etki yapar. Kasları gevşeterek ortama uygun hareketler yapmak yeterli olur. Çene ve eller gevşetilerek derin nefes alınır. Mümkünse spor yapılır.
  • Kişinin dürüst davranması stresi azaltır. Hiç istenmeyen bir eylemi başkaları için yapmaktan vazgeçmek gerekir. Kırmadan hayır demek stres dozunu azaltır.                                            İnsan gerçekli beklentiler oluşturmalıdır. Kendinden gücünün üstünde performans beklediğinde, hata payı ve stres dozu artar. Yorgunluk artınca dikkat azalır. Böyle bir durumda kişi oturuyorsa kalkmalıdır.  Ayakta ise farklı bir iş yaparak zihni rahatlatmak gerekir. Eğer mümkünse on dakika nefes egzersizi yapmak mucizeler yaratır. Böylece işe daha dinç bir beyinle dönülebilir.
  • Dağınıklık stresi tetikler. Bulunulan ortamın düzgünlüğü ruh sağlığını etkiler. Ortamın derli toplu olması gerekir. Böylece işleri düzene koymak kolaylaşır. Stres azalır.
  • Gündem haberlerinin yarattığı huzursuzluğun aksine, dergiler dingin bir etki gösterirler. Bir fincan kahve eşliğinde okunan dergi, huzur verir. Kafein miktarı artarsa durum tersine döner. Kafeine bağlı huzursuzluk görülür.

 

CEVAP VER