Gribe Yakalanmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

0
28
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Gribe Yakalanmamak İçin Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Özellikle mevsim geçiş süresinde, gribe yakalanmayan kişi sayısı oldukça azdır. Üstelik bu dönemde yakalanılan gripten, sürekli hava değişimi olması nedeniyle kurtulmak hiç de kolay olmamaktadır. Peki, bu gribe yakalanmamak mümkün değil mi? Kendinize dikkat ederseniz, elbette ki mümkündür.

grip-nasil-tedavi-edilir

Stresi Hayatınızdan Uzak Tutun

Stres, hemen hemen tüm hastalıkların ilk ve en önemli nedenidir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Zayıflayan bağışıklık nedeni ile gribe kolayca yakalanmanızı ve uzun süre atlatamamanıza neden olur. Stresi hayatınızdan uzak tutmak için; doğal ve düzenli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Ayrıca, düzenli spor, yoga yapmak ve doğru nefes almak da stresten uzaklaşmanızı sağlar.

Bulunduğunuz Ortamı Havalandırın

Grip mikrobu, solunum yolu bulaşmakta olan bir mikroptur. Bu neden ile bulunduğunuz yeri sürekli olarak havalandırmak, hava sirkülasyonunu sağlayacak ve mikrobun ortamda bulunmasını engelleyecektir.

Düzenli Spor Yapın

Düzenli spor yapmak, kişilerin metabolizmasını hızlandıracaktır. Hızlı çalışan bir metabolizma, vücuda daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Oksijen de, vücut hücrelerinin beslenmesi için en önemli gıdadır. Düzenli spor yaparak, vücuda alınan oksijen miktarını arttırabilir ve bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

Bol Sıvı Tüketin

İnsan vücudunun yaklaşık olarak %70’i sudan oluşmaktadır. Bu neden ile vücuda alınan su miktarı oldukça önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca; içmiş olduğunuzun çay, kahve ve kola gibi kafein içerikli içecekleri su olarak saymamalısınız. Bu içecekler, vücudun ihtiyacı olan su miktarını arttırmaktadır. İçtiğiniz her bardak kahve, çay ve koladan sonra mutlaka 2 katı kadar su içmeyi alışkanlık haline getirin.

CEVAP VER