Gelecek Kaygısı Nedir Sebepleri ve Etkileri Nelerdir ?

0
27
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Nedir Sebepleri ve Etkileri Nelerdir ?

İsminden de belli olduğu üzere gelecek kaygısı, gelecek adına duyulan endişelerin tümüne verilen isimdir. Sürekli değişen hayat şartları özellikle gençleri, bu endişeyi taşımaya davet eder. İlerde nasıl bir hayatı olacağını, bir aile kurup kuramayacağını, eğer aile kurarsa geçinebilecek miyim sorularını bir türlü kafasından atamayan bireyler gelecek kaygısını daha farklı birçok konuda yaşayabilirler.

Gelecek kaygısını sürekli içlerinde taşıyan ebeveynler, daha çok küçük yaşlarda bu kaygıyı çocuklarına da aşılarlar. Bilinçli veya bilinçsiz bir şekilde yapılabilen bu davranışın aslında bir sınırı olmalıdır. Aksi takdirde çocukta çok ciddi psikolojik sorunlar meydana gelebilir.

Çocuklar daha ilkokulda iken üniversite kazanma tutkusu ile gelecek kaygısı yüklenirler. Daha sonra üniversiteden mezun oluna iş bulabilecek miyim? Bulduğum iş beni geçindirmeye yetecek mi? Aile kurabilecek miyim? Gibi sorular büyüdükçe artarak devam ederek daha büyük sorunları beraberinde getirir. Aslında gelecek kaygısı hayatını garanti altına alma çabasıdır.

Etrafında üniversite mezunu bir sürü işsiz genç görürken kişi kendisini asla geleceğin bir parçası olarak göremeyebilir. Bu konuda yapılabilecek eylemlerin en önemli kısmı toplumun ilk önce eğitim seviyesini daha sonra da verimlilik kapasitesine göre iş imkanlarını çoğaltmak olacaktır.

Gelecek kaygısı ilk olarak bir meslek sahibi olabilmek üzerine yoğunlaşır çünkü iyi bir maaşa sahip olan bireyler kişisel ihtiyaçlarını karşılama konusunda sıkıntı çekmezler. Böylece daha mutlu ve sakin bir kafa yapısında olacaklardır.

CEVAP VER