Gebelik Sürecinde Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

0
27
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Gebelik Sürecinde Nasıl Olmalı?

Gebelik süreci bakış açısına göre değişen bir süreçtir. Çünkü her ne kadar bir bebeği dünyaya getirmek ve bunun için tüm bedensel ve duygusal değişime hazırlanma olarak genellenen bir konu olsa bile bu bir mucizedir aslında. Ancak haklı olarak kadınlar gebelik döneminde çok fazla fizyolojik ve biyolojik değişime maruz kaldıkları için bu mucizevi olayın güzelliğine varmaları da değişkenlik gösterir. Çünkü bir anne olmanın manevi olan atmosferinin dışında anne adayı iç organlarında yer değişimi olacak kadar ve tüm hormonal sistemi değişecek kadar bebek için yeni bir düzenlemeye girer. İşte böyle bir süreçte anne adayının yaşadığı biyolojik ve hormonal değişiklikler bir yana vücutta oluşmaya başlayan fizyolojik değişiklikte göze batar. Bu nedenle her anne adayının gebelik sürecinde güzel görünmeye ve bakımlı olmaya ihtiyacı vardır.

Bunun için dikkat edilmesi gereken konular;

  • Gebelik sürecinde olan bir anne adayının vücut temizliğini sağlaması açısından sıklıkla banyo yapması gerekir.
  • Yine vücut temizliği ve hijyeni için kullanılan ürünlerin kimyasal olamamasına dikkat etmelidir.
  • Hamilelik süreci dışında da vücut için önemli olan nemlendirmeye gebelik sürecinde daha fazla dikkat edilmelidir.
  • Bir hekime danışılması şartı ile düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.
  • Gebeliğin yalnızca bir süreç olduğu unutulmamalıdır.
  • Vücutta oluşmaya başlayan çatlaklar ve renk değişimleri için önerilen krem ve yağlar kullanılarak vücut görünümünü düzeltmeye yönelik uygulamalar düzenli olarak yapılmalıdır.

Hamilelikte ortaya çıkan gelişmeler yakından takip edildiği zaman aslında vücudun içinde olanlar, dışında olanlardan daha önemlidir. Buna rağmen anne adaylarının vücutlarının dışında olan değişmeler daha göz önünde, daha belirgin olduğundan olsa gerek daha dikkat çekici olmuştur. Gerek ellerde, saçlarda, dişlerde gerekse göğüslerde, göbek çevresinde ve ayaklarda oluşan değişimler sürekli bir bakıma ihtiyaç duymaktadır.

Her gün yürüyüşe çıkmanız, bol miktarda oksijen almanız, stresten uzak durmanız ve gebeliğinize uygun olan esneme hareketlerini yapmanız, dengeli, düzenli ve sağlıklı besinler tüketmeniz bilinçli bir anne adayının yapması gerekenlerdendir. Göğüs ve göbek bölgenizde oluşan sarkmalar ve çatlaklar için jojoba yağı, kakao yağı, zeytin yağı gibi ürünler ile yapabileceğiniz bakımlar sayesinde de vücudunuz daha az deforme olur ve doğumdan sonraki dönemde daha kolay bir iyileşme gösterir.

CEVAP VER