Ufak Bilgiler

Fıtık Nedir? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

? Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık, karında oluşan çatlakların, cilt altında bir şişlik yapmasıdır. Bu şişlik zamanla olur ve zamanla kaybolur. Genel olarak ayağa kalkınca ya da öksürünce ortaya çıkar ve sırt üstü uzanınca geçer. Sırt üstü uzanınca ağrının kesilmesinin nedeni, fıtık kesesi içerisinde bulunan organların karın içine girmesidir. Karın duvarında şişlik yapan organlar çoğunlukla bağırsaklardır. Fıtık rahatsızlığı toplumun yüzde 4’ünde görülen bir hastalıktır.

http://www.dreamstime.com/-image10865190

Fıtık Neden Oluşur?

  • Fıtıkların büyük bir kısmını kasık fıtıkları oluşturur. Kasık fıtıkları da en çok erkeklerde görülür. Bu doğuştan olan bir durumdur. Bazı kasık fıtıkları ise sonradan olur. Karın kaslarının zedelenmesi ya da zorlanması ile oluşabilir.
  • Göbek fıtıkları ise göbek çukuru içinden çıkan fıtıklardır. Göbek çevresi zayıf bölgelerdendir. Göbek fıtıkları daha çok bayanlarda görülmektedir.

Fıtık Belirtileri Nelerdir?

Karın fıtıklarında ki belirtiler genellikle, şiddetli ağrı ve şişliktir. İç organların sıkıştığı durumlarda ise, mide bulantısı, kusma ve şiddetli bir şekilde ağrıda artış yaşanmaktadır.

Fıtık Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Fıtık karın duvarında oluşan bir yırtıktan dolayı oluştuğundan, bu yırtığın onarılması ile tedavi olunmaktadır. Önceki yıllarda fıtık tedavisinde karın duvarının yırtık kısmı dikilerek tedavi yapılmaktaydı. Fakat dikilirken oluşan iğne noktaları da ayrı rahatsızlıklara neden olmuştur. Bu yüzden artık fıtık tedavilerinde dikilme yöntemi değil yama ile onarma yöntemi uygulanmaktadır.

Fıtık ameliyatları kapalı yöntemlerle yapılırsa eğer yama yerine özel vidalar ile tutturulması yöntemi uygulanır. Bir zımba şeklinde olan bu vidalama sistemi ile 5 mm’lik bir vida yamanın yerini almaktadır. Bu vidalar en fazla 1 yıl içerisinde eriyip yok olmaktadır. Son yıllarda vida yöntemi ile fıtık ameliyatlarında artış görülüştür. Başarılı bir yöntem olan vida yöntemi ile birçok kişi fıtık sorunundan kurtulmuştur.

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır? Günümüzde dövme oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde...

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Bayanlar için vücutlarında bulunan her bölge oldukça önemlidir fakat yüzleri daha...

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri             Omega – 3 alabileceğiniz besinlerin başında balık...

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi?

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi? Süt ya da yoğurt ikisi de birbirinden...

Balık Tüketimi ve Yararları

Balık Tüketimi ve Yararları  Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bol bol balık tüketmek için...

Dizi atvde izlenir.

Yukarı