Fazla Kilo Almanın Sebepleri ve Zararları

0
107
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Kilo almanın zararları

Fazla kilo, bütün insanların belki de en çok kafasına taktığı ve üzüntü duyduğu sorunlardan başında gelir. Fazla kilo, sadece görünümsel anlamda değil sağlık açısından da sorun çıkarmakta. Fazla kilo almamızın sebebi, bol yağ ve karbonhidrat içeren besinler yiyip spor yapmamamız olarak değerlendirilebilir.Eğer yedikleriniz fazla kilo aldırmayacak türdense veya fazla yemiyor yine kilo alıyorsanız bu bir hastalığın seslenişi olabilir.

Fazla Kilo Almanın Başlıca Sebepleri

Bir bakın acaba, uykusuzluk, stres, doğum kontrol hapları ve sigaranın sizle bir ilgisi var mı?  Daha önceki konumuzda uykunun öneminden bahsetmiş ve kaliteli uykusu olmayanların daha fazla kilo aldığının kanıtlandığını söylemiştik. Eğer stresli biriyseniz stresle birlikte salgılanan bir hormon ile iştahlarınız açılabilir ve en sevdiğiniz yemeklere yönelebilirsiniz. Bu yüzden stresli zamanlarda yemek yememeniz sizin fazla kilo almanızı bir nebze olsada azaltır. Doğum kontrol hapları ise kısa sürelik bir kilo artışına neden olur, eğer uzun sürerse doktora danışmanız doğru olur.

Sigarayı bırakan insanlar yaklaşık olarak bir 10 kilo alırlar. Ancak bu durumun sigarayla alakası yoktur. Nikotin ihtiyacınızı başka besinlerden elde etmeye çalışırken fazladan kilo almanız muhtemel. Bu yüzden sigarayı bırakanlar, fazladan kilo almasının sebebinin fazla yediği olduğunu düşünmemelidirler. Kilo vermek için kendi başınıza bir şey yapmadan önce diyetisyen hekimlere başvurmak en doğru çözüm yoludur. Böylece daha fazla ve detaylı bilgi alabilirsiniz.

CEVAP VER