Evlilik Korkusu Nedir? Neden Oluşur?

0
57
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Nedir? Neden Oluşur?

korkusu genellikle erkeklerin yaşadıkları bir sorun olsa da bazı bayanlar tarafından da böyle sorunlar yaşanmaktadır. korkusu evlene yaşına gelmiş uygun şartları sağlamış ve hatta hayatını sürdürmek istediği kişiyi bulmuş bireylerin başına gelmektedir. korkusu ile evlilikleri çok ileri yaşlara öteleyen kişiler oldukça fazladır.

evlilik-korkusu-2

Evlilik Korkusu Neden Olur?

  • Evlilik ile bireyin hayatta ki sorumlulukları artmaktadır. Toplum olarak genellikle her birey ailesinin yanında yaşayarak evlenince ayrı bir eve çıkmaktadır. Günümüzde bu durum çoğunlukla değişmiş olsa da büyük bir kesim hala hayatını bu şekilde sürdürmektedir. Erkeklerin evlilik korkusu yaşamalarının nedeni ise bir evin bütün sorumluluğunun erkeğin üzerinde olma düşüncesidir. Bayanların çoğunlukla iş hayatına atılmaları ile birlikte erkeklerin maddi olarak sorumlulukları azalsa da yine de evlilik korkusunun başlıca nedenlerindendir.
  • Aynı evde başka biriyle yaşama düşüncesi de evlilik korkusu nedenlerindendir. Eşler genellikle aynı şekilde yetişmez ve hatta çok farklı ailelerde yetişebilmektedir. Bu yüzden kültür çatışması çok fazla yaşanmaktadır. İki bireyin birbirine uyum sağlayarak bir hayat sürdürmeleri bu durumda oldukça zorlaşmaktadır. Evlilik korkularının nedenlerinden biri de budur.
  • Anne babası ayrı ya da geçimsizlik yaşayan bir anne baba ile büyümüş olan bireyler evlilikten daha çok korkmaktadırlar. Gördüğü ve bildiği mutsuz evliliği yaşamak korkuları yüzünden evlenme istememeleri oldukça normaldir. Annesinin ya da babasının yanında aile bütünlüğü görmeyen bireyler aile kavramını tam olarak algılayamamakta ve aile olma düşüncesi büyük tedirginlik yaşatmaktadır.
  • Daha önceden güvendiği biri tarafından aldatılan birey evlendikten sonra yaşayabilme ihtimali olan aldatılma durumundan korktuğu için evliliği istememektedir. Yaşanılabilecek onca güzellik varken yaşadıkları bu korku her şeyi engellemektedir.

CEVAP VER