Erkeklerde Testosteron Seviyesi Nasıl Arttırılır?

0
95
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Erkeklerde Testosteron Seviyesi Nasıl Arttırılır?

                Testosteron hormonu, erkeklerle kadınlar arasındaki temel fiziksel farkların ortaya çıkmasının sebebi olarak bilinen hormonların başında gelmektedir. Özellikle vücut geliştirme konusunda uzmanlaşmak isteyen erkeklerin fazlasıyla bulundurması gereken bir hormondur. Testosteron hormonu erkeklere, özgüven, cinsel istek, agresiflik, kas miktarında artış, sakalların çıkması ve sesin kalınlaşması gibi özellikleri kazandıran hormondur. Erkeklerde kadınların yaklaşık 10 katı kadar daha fazla testosteron hormonu salgılanmaktadır. Bu oran da erkeklerin daha fazla kas kütlesine sahip olmasına ve daha rahat yağ kütlelerinden kurtulmalarına sebebiyet vermektedir.

Testosteron hormonunu arttırmak için birçok değişik yollar bulunmaktadır. Bunların başında fiziksel aktiviteler gelmektedir. Fiziksel aktiviteler arasında özellikle ağırlık çalışmaları bu hormonun arttırılmasına yönelik hareketler arasında ilk sırada yer alır. Fakat ağırlık antrenmanlarını 1 saatten fazla yapmak, artış gösteren testosteronun aniden düşüş yaşamasına sebep olur ve bu düşüşün ardından testosteronun eski haline dönmesi yaklaşık 5 gün sürmektedir. Çalışmanın kısa tutulmasının sebebi, hipofiz besinden testosteronun artması için uyarı gelirken aynı anda, salgılanan kortizol nedeniyle testosteronun yıkılmasına sebebiyet verilecek olmasıdır.

Testosteron artmasına sebep olan bir diğer önemli etken ise doğru beslenmedir. Testosteron artırımını sağlamak için gün içerisinde dengeli bir kalori alımı gerekmektedir. Az ve sık yemek özellikle bu artırımı sağlarken, aynı zamanda vücuttaki hormonları da düzene sokan bir beslenme şeklidir. Doğru bir şekilde alındığı takdirde yağlar, sebzeler, karbonhidrat ve proteinler de testosteron hormonu salgılanmasını artırmaktadırlar. Bütün bunların yanında sarımsak da çok önemli bir gıdadır. İçerisinde bulunan allicin maddesi sayesinde, testosteron seviyesinin doğru bir oranda arttığı gözlenmiştir.

Bütün bunların yanı sıra düzenli uyku ve dinlenme testosteron hormonunun artmasındaki en önemli etkenlerin başında yer almaktadır. Tüm günün yorgunluğunu ve hasarını uyku sırasında telafi eden vücut, büyüme hormonunun yanında testosteron hormonunu da salgılamaktadır.

CEVAP VER