Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Erkeklerin yaşlanması ile birlikte kafalarında birçok soru ve sorun oluşmaktadır. Genelde hasta olabilecekleri riskleri oluşsa da kişiler genel olarak yaşlandıklarından dolayı psikolojik olarak sorun yaşamaktadırlar. Erkek hastaların ilk olarak düşündükleri ve aklından geçirdikleri hastalık prostat hastalığı olmaktadır. Çünkü bu hastalık erkeklerin hiç hoşlanmadığı ve onları oldukça fazla rahatsız edebilecek bir rahatsızlık olabilmektedir.

Prostat hastalığı hakkında bilgi vermek gerekirse; Prostat hastalığı sadece erkeklerde görülmekte olan ve erkeklerin vücudunda bulunmakta olan bir salgı bezidir. Asıl görevi ise sperm taşınmasını sağlayan salgıları üretmek ve bu salgıları depolamaktadır.

Prostat hastalığı erkek hastalarda 50 yaşında ve 50 yaşını aşkın olan kişiler görülmektedir. Prostatın büyümesi sonucunda, prostat idrar akışını zorlaştırabilmekte ve durdurabilmektedir. Böylece prostat hastalığı başlamış ve ilerlemiş olmaktadır. Prostat hastalığının belirtileri arasında sık sık idrara çıkma, kesik kesik idrar yapma, idrarı tutamama, idrar torbasını boşaltamama, idrar yapmaya başladığında bekleme, idrarın yavaş akması, azar azar idrar yapma gibi belirtiler bulunmaktadır.

Prostat tedavisinde hastanın sorunları ve diğer belirtiler oldukça önemlidir. Prostat tedavisinde başlangıç seviyesinde ilaç tedavisi de yapılabilmektedir. Ancak kişi belirtilere rağmen doktora başvurmadıysa cerrahi müdahale uygulanarak kişinin bu durumdan hızlıca kurtulması sağlanmaktadır. Bu tür rahatsızlıkları bulunan kişilerin direk olarak üroloji kliniğinden randevu alarak muayene olması gerekmektedir. Birçok hastalık gibi prostat hastalığı da geç kalındığında ya da umursanmadığında daha büyük hastalıklara yol açabilmektedir.

Prostata benzer tetkikler ve belirtiler gösteren ancak daha kötü bir hastalık olan Prostat Kanseri prostat büyümesi hastalığı ile benzer belirtileri zaman zaman gösterebilmektedir. Prostat kanseri birçok vakit belirti göstermeden ilerleyebilse de bu hastalığında görülmesi 45-50 yaş aralığı olmaktadır. Bu yaş aralıklarında olan hastaların düzenli kontrolden geçmeleri oldukça fazla önemlidir. Prostat kanserinin başlıca nedenleri arasında kalıtsal özelliklerin etki ettiği düşünülmektedir. Ayrıca bu hastalık için bilimin uyguladığı tam bir neden bulunmamaktadır. Kişi bu tür hastalıklara yakalanmamak için cinsel titizliğine ve idrar yolları bakımına dikkat etmelidir.

Prostat kanseri tedavisi için erken teşhis oldukça fazla önemlidir. Bu hastalık erken teşhis edilmesi gibi bir ayrıcalık olduğunda doku ameliyatları ve yapılan ilaç uygulama işlemleri sayesine kişi sağlığına kavuşabilmektedir. Kişinin şikayetleri ihmal edilmemelidir ve belirli bir yaşın üzerindeki erkeklerin düzenli olarak check-up yaptırması gerekmektedir.

CEVAP VER