Ana Sayfa » Sağlık » El Titremelerinin Nedenleri ?

El Titremelerinin Nedenleri ?

?

El titremeleri istenmeyen bir boyuta ulaştığında günlük hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Ellerde bulunan kas liflerinin kasılıp gevşemesi sonucu en titremesi meydana gelmektedir. Genellikle bu kasılmalar göz ile görülmeyecek bir seviyededir. Ellerdeki titreme gözle görülür hale geldiğinde, bir eşyanın taşıması zorlaştığında ve benzeri durumlarda sorun teşkil edebilir.

El titremeleri halk arasında oldukça yaygın olup genellikle titremelerin nedenleri günlük sebeplere dayanmaktadır. Yapılan araştırmalara göre yetişinkilerin yaklaşık %28’inde görülmektedir.

  • El titremelerinin en yaygın sebebi Temel Tremor: Kas lifleri kasılmak yerine kendini stabil olarak daha belirgin bir hareket göstermesi sonucu ortaya çıkmaktadır. Temel Tremor genellikle ellerde ortaya çıkmakla beraber baş kısmı, ses ve vücudun diğer bölümlerini de etkileyebilir. El uzun süre sabit kaldığında ya da uzun süre kullanıldığında durum kötüleşebilir.

 

  • Genlerden Kaynaklı Titremeler: Yapılan araştırmalar sonucu titremelerin bir genin Temel Tremor’u ya da Parkinson Hastalığını tetiklediği görülmüştür. Bu hastalıklar birbirinden her ne kadar bağımsız gibi görünse de günümüzde uzmanlar Parkinson hastalığı ve Temel Tremor arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır.

 

  • Fazla Kafein Tüketimi: Kafein vücudu uyarabilir, uykunuzu açabilir. Ancak fazla kafein vücutta ve ellerden titremeye neden olabilmektedir. Kafein beyni uyarabilmek için yeterlidir ancak fazla tüketiminde koordinasyonunuzu bozabilir. Kafein denilince aklınıza direk kahve gelmemelidir. Çikolata, çay gibi ürünler de kafein bulundurur.

 

  • Alkol Tüketimi: Aşırı miktarlarda alkol tüketimi sinir sistemini olumsuz etkileyebilir ve ellerin titremesine neden olabilirler. Yapılan araştırmalar sonucu Temel Tremor hastalarının büyük bir kısmının alkol tüketimine eğilimli olduğu ort
    aya çıkmıştır.

 

  • Aşırı Kaygı: Öfke ve korku gibi duygular da el titremesine sebep olabilir. Aynı zamanda panik ataklar, anksiyete atakları da el titremelerine neden olabilir. Stresinizi azaltmak için papatya, ıhlamur gibi bitki çayları tüketmeye çalışmak, kaygı sebepli titremelerin önüne geçmek için iyi bir önlem olacaktır.

 

  • Kullanılan İlaçlar: Sakinleştiriciler, antidepresanlar ve astım ilaçları vücudunuzda istem dışı hareketlere ve titremelere sebep olabilir. Düzenli olarak kullandığınız ilaçlara bir iki gün ara vermeli ve titreme sebebinin ilaçlardan kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuza başvurmalı ve ilacınızı değiştirmelisiniz.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kahve İle Selülite Çözüm-Selülit Tedavisi

Kahve İle Selülite Çözüm Selülitler her bayanın korkulu rüyasıdır. İster zayıf olun ister kilolu hiç …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir