Ekinezya Nedir, Faydaları Nelerdir ?

0
29
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Nedir, Faydaları Nelerdir ?

 

Ekinezya bitkisi doğal bir şifa kaynağıdır ve Amerika’ da kendiliğinden yetişir. Nezle ve gribe karşı kullanılan en etkili çaylar ekinezya ile yapılır. Yaprakları ve çiçeği de kullanılır fakat asıl etkili olan bölgesi kökleridir. Ülkemizde kırmızı ayçiçeği, konu çiçeği, kirpi çiçeği olarak da bilinen ekinezayanın bilimsel ismi; Brauneria angustifolia’dır. Tam bir şifa kaynağı olan bitkinin kullanım alanları oldukça geniştir.

Boğaz ağrısı, kuru öksürük, grip, nezle, migren idrar yolu enfeksiyonları, kas ve eklem ağrıları, ateş düşürücü gibi etkilerinin yanı sıra hanımların adet dönemi sancılarına iyi gelmesi ile de ünlüdür.

Ayrıca çok ağrılı geçen basurun tedavisinde kullanılır. Ekinezya bitkisinin çayını poşet çay olarak marketlerde ve açık olarak aktarlarda bulabilirsiniz fakat demleme şekliniz çok önemlidir. Eğer ekinezya kökü kullanacaksanız cezvenin 14’ine kökü koyduktan sonra tamamına su ekleyebilirsiniz. Kökler kuru ve ufalanmış ise 1 yada 2 çay kaşığı ilave etmeniz yeterlidir.

Tıpkı çay demler gibi kaynar su ilave ettikten sonra ağzını kapatın ve 8 – 10 dakika demlenmeye bırakın. Daha fazla bekletmeden içerseniz faydasını hızlı bir şekilde görürsünüz. Hafif bir acılık hisseder ve içemiyorsanız içerisine limon veya bal katabilirsiniz. Eğer kökünü bulamazsanız yaprakları kullanabilirsiniz. Ekinezya çayının yaprakları da aynı şekilde demlenir ve taze taze içilmelidir. Fazla demleyip gün içerisinde tüketmeniz önerilmez. Günlük kullanım miktarının da 3 fincandan fazla olmaması gerekiyor.

CEVAP VER