Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

0
97
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Egzersiz Ne Zaman Yapılmalı?

Zayıflamak isteyenler sağlıklı bir diyet uygularken destek olarak da egzersizler yaparak daha hızlı sonuçlar almaktadırlar. Egzersiz yapmak hem diyet yaparken hem de diyetten sonra isteğiniz kiloya vi vücuda ulaşmış olsanız bile vazgeçmemeniz gereken bir şeydir.

Kendiniz için en uygun egzersizleri seçerek düzenli ve disiplinli bir şekilde yapmalısınız. Eğer düzenli yapmazsanız egzersizlerden olumlu sonuçlar elde etmeniz bir hayli zor olacaktır.

egzersiz

Egzersiz Yaparken Nelere Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

  • Egzersiz yapmaya yeni başladıysanız eğer yavaş ve sakin bir şekilde hareketlerinizi yapın. Vücudunuzun harekete adapte olabilmesi için spor seviyenizi en altta tutun. Her gün biraz daha artırarak devam edin.
  • Egzersiz yaparken seçeceğiniz kıyafet çok önemlidir. Egzersiz hareketlerini rahat bir şekilde yapabileceğiniz kıyafetler seçin.
  • Egzersizlerinize başlamadan önce ısınma hareketleri yaparak vücudunuzu ısıtmanız gereklidir. Eğer vücudunuzu ısıtmadan hareketlere başlayacak olursanız fazlası ile zorlanırsınız.
  • Egzersiz hareketleriniz sona erdikten sonra soğuma hareketleri yapın ve kaslarınızı dinlendirin. Soğuma hareketleri yaparak spordan sonra oluşabilecek kas ağrılarını en az seviyeye indirmiş olursunuz.

Egzersiz İçin Doğru Zaman Ne Zamandır?

Eğer egzersiz için ayıracağınız sınırlı bir zaman dilimi yok ise, egzersizinizi öğleden önce ya da öğleden hemen sonrası saatlerde yapabilirsiniz. İnsan metabolizmasının ışıkla birlikte harekete geçtiği bilinmektedir. Bu yüzden ışığın zirvede olduğu zaman yapılan egzersizlerin daha etkili olabileceği savunulmaktadır.

Spor için öğle saatleri size uymuyor ise size ne zaman uyuyorsa o zaman yapın. Sabah erken saatlerde yapılan sporlarda fazlasıyla etkilidir. Fakat egzersizleriniz geç saatlere bırakmamanız önerilmektedir. Bunun sebebi ise, gece saatleri vücut için dinlenmeye geçtiği saatlerdir. Bütün gün çalışan organlar belirli bir saatten sonra dinlenmeye geçer. Bu yüzden gece spor yapmayı tercih etmeyin.

CEVAP VER