E-Okul Teog Yerleştirme Puanları 2014

1
50
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Yeni sistemde ilk kez kullanılan temel eğitimden ortaöğretime geçiş sistemi (TEOG) 1 milyon 300 bin lise adayı öğrencinin sınava girmesiyle ilk olarak gerçekleştirilmişti. Neredeyse her sene değişen sınav sisteminden sıkılan öğrenci velilerin bu sisteme ne kadar alışacakları ise henüz bilinmiyor bunu zaman gösterecek.

Sınavın yapılmasının ardından uzun bir süre geçmesine rağmen açıklanmamasının nedeni bazı velilerin mahkemeye yaptıkları itiraz. Sınav içindeki bazı soruların iptal edilmesi için başvuruda bulunana veliler sonuçların açıklanmasını böylece geç okunmasına neden oldu ancak MEB’in bugün içinde sınavların sonuçları açıklaması bekleniyor. Yetkililer sınav sonuçlarını ilk olarak mahkemenin vereceği kararın dışında bir hesaplama yaptı ikinci olarak ise mahkemenin vereceği karara 4 soru iptal kararına göre hesaplama yapıldı.

Mahkemenin kararını bekleyen MEB yetkilileri öğrenci ve velilerin daha fazla bekletilmesine karşı bir an önce mahkemenin kararını vermesini istiyor. Eğer mahkeme soruları iptal ederse ikinci seçeneği anında yayınlayacaklar eğer iptal etmezlerse ilk seçeneği yayınlayacaklar. MEB yetkileri bunu A ve B seçenekleri olarak ifade etti, sınav sonuçları bu iki seçeneğe göre açıklanacak.

Liselere giriş sınavında adaylar sonuçlarını MEB’in e-okul veli bilgilendirme sisteminden öğrenebilecekler. Zaman zaman girişte aksaklıklar yaşanabiliyor bu durum yoğunluktan ya da siteden kaynaklanabilir giriş yapmaya belli süreliklerle devam edin.

TEOG açıklandıktan sonra adaylar hangi liselere yerleşecek belli olacak.

1 YORUM

CEVAP VER