Düzenli Olmanın 5 Yolu

0
28
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Düzenli Olmanın 5 Yolu

Bazen temizlik yapmanıza rağmen arkanıza dönüp baktığınızda hala dağınık bir ev görmeniz mümkün olabiliyor. Düzenli olmak çok küçük yaşlardan itibaren çocuğa verilmesi gereken eğitimlerden bir tanesidir. Düzenli bir ortam da olmak ruh sağlığı açısından da olumlu etkileri vardır. Eğer dağınık bir ortamdaysanız bunun da ruh sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Çünkü düzenli bir ortam da olmak insana huzur ve rahatlık verir.

Çok fazla işiniz varsa ve evinize yeteri kadar vakit ayıramama gibi bir sorununuz varsa dikkat edeceğiniz küçük ayrıntılar ile bu sorundan kurtulabilirsiniz. Toplumumuzda genel olarak bayanlara yüklenmiş olan ev sorunları özellikle çalışan bayanlar için çok büyük bir sorundur. Bu durumda eşlerin birbirine destek olarak ev düzenini sağlamaları daha kolay olacaktır.

Düzenli Olmanın 5 Yolu Nedir?

  • Bir işi yaparken mükemmel olmaya çalışmayın. Mesela mutfakta her şeyin mükemmel olması için saatler harcarsınız ve evin diğer bölümlerini düzenlemek için yeteri kadar enerjiniz kalmayabilir. Böyle bir durumda mükemmel olacağına düzenli olsun yeter diyerek evin diğer bölümlerine geçmelisiniz.
  • Evinizde küçük bir dağınıklık bile varsa onu o anda düzenleyin daha sonra biriktiğinde hepsini birlikte toparlamak için daha çok zamana ihtiyacınız olacaktır ve bu durumda sıkışabilirsiniz ve bu sizin canınızı fazlasıyla sıkabilir.
  • Kişisel bakımlarınızı düzenle olarak yapmanız psikolojiniz üzerinde çok güzel etkiler yapacaktır. Düzenli olmaya kişisel bakımınızdan başlayın. Siz kendinizi iyi hissettikçe her şey için enerjiniz olduğunu göreceksiniz.
  • Kalabalık bir ailede yaşıyorsanız ya da çocuklarınız varsa ve bunlarla baş edemiyorsanız, evdeki her bireyin kendi özel eşyalarından düzenli olmasını isteyin. Hatta bunu şart koşun. Çocuklarınız çok küçük ise bu mümkün olmayacaktır ama yeteri kadar büyüdükleri zaman düzenli olmaları için eğitimlerini verin.

CEVAP VER