Ufak Bilgiler

Dukan Diyeti ile Zayıflama

ile Zayıflama

                Fazla kilo herkesin korkulu rüyası, bu durumdan kurtulmak için ise pek çok diyet var piyasada. Genellikle bu diyetler az ve kısıtlı yemeyi öneriyor. Oysa bir diyet var ki pek çok sevilen yemeyi belirli kurallar çerçevesinde sınırsız yiyerek zayıflatıyor. Üstelik çok ciddi kiloları hiç zorlanmadan verdiriyor.

Dukan Diyeti Nedir?

                Protein ağırlıklı bir beslenme türü olan Dukan Diyeti, Fransız kadınlarının ince olmalarının sırrı olarak bilinen diyettir. Fransız Dr. Pierre Dukan tarafından insanlara tanıtılmış olan bu diyette ilk olarak Dukan diyeti testi adı verilen test yapılır. Bu testteki sorulara verilen cevaplar doğrultusunda sistem size izlemeniz gereken yolu gösterir. Dukan diyeti, 4 aşamadan oluşan bir diyettir.

1.Evre – Atak Evresi

                Dukan Diyeti’ nin ilk aşaması olan atak evresi, test çözümünde ortaya çıkan gün sayısı kadar yapılmaktadır. Önerilen gün sayısı süresince, 72 çeşit yüksek proteinli besin tüketilmelidir. Bu öğünleri baharat, limon ve soya sosu ile tatlandırmak mümkündür. Diyete katkı sağlaması için 2 yemek kaşığı yulaf tüketilebilir. Bunların dışında yağsız peynir ve yağsız süt izinli besinler arasındadır. Günde 2 litre su içmenin mecbur olduğu bu evre, hızlı kilo vermeyi ve ödemi atmayı sağlar.

2.Evre – Seyir Evresi

                Bu evre gerçek kilo kaybının yaşandığı dönemdir. Test sonucuna ve verilmesi gereken kilo miktarına göre süresi belirlenir. Bu evre esnasında sınırsız proteinin yanı sıra sınırsız sebze yeme günleri de bulunur.

3.Evre – Takviye Evresi

                İdeal kiloya yaklaştıkça öğünler ve yenilebilen besinlerin artmaktadır. Bu evrede her gün protein ve sebze tüketilmektedir. Bunların yanında biraz meyve, 2 ince dilim tam buğday ekmeği ve yağsız peynir yenilmeye başlanabilir. Bu aşamaya kadar gelebilenler için haftada 2 öğün ödül öğünü olarak belirlenir ve bu öğünlerde istenilen besin tüketilir. Bu aşamanın ne kadar süreceği ise verilen kilo başına 5 gün olarak düzenlenir.

4.Evre– Koruma ve Sabitleme Evresi

                Son evre olan koruma ve sabitleme evresi öncesinde artık istenilen kiloya ulaşıldığı için istenilen her besin istenilen miktarda tüketilebilir. Tek kural her hafta Perşembe günü sadece protein tüketilmelidir. Bu aşama tamamen ideal kiloyu koruma üzerine oluşturulmuş bir evredir.

Tweet Pin It
Kategori: Diyet

Benzer Konular

Çikolata İle Zayıflama

Çikolata İle Zayıflama                 Zayıflamaya karar verilince, sevilen yiyeceklerden uzak kalınacağı düşünülür her zaman. Çikolata...

Sağlıklı Atıştırmalıklar İle Zayıflama

Sağlıklı Atıştırmalıklar İle Zayıflama              Bayanların en büyük problemlerinden biri olan kilo probleminde en önemli...

Düzenli Beslenme İle Kilo Verme

Düzenli Beslenme İle Kilo Verme           Gerek güzel bir görünüme kavuşmak...

Kış Mevsiminde Kilo Verme

                Kış Mevsiminde Kilo Verme                Hemen hemen her...

Mercimek İle Zayıflama Yöntemleri

                Mercimek İle Zayıflama          Kuru...

Yukarı