Dukan Diyeti İle Kilo Verin

0
19
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dukan Diyeti İle Kilo Verin

            Dukan diyeti 40 yıldır uygulanan, Fransız Pierre Dukan’ın tasarladığı, ağırlıklı olarak protein ile beslenmeye dayanan bir diyet programıdır. Ancak bu diyet programının ünlenmesi 2000’li yıllarda kitabının yayınlanması ile gerçekleşmiştir. Programın temel amacı karbonhidratları minimum, proteinleri maksimum seviyeye çıkartmaktır. Bu diyet türünde bilinenin aksine kalori hesabı yok. Önemli olan sürekli protein tüketmek.

Bu yöntemin işe yarayıp yaramadığını kesin olarak anlamak programı denemekten geçiyor. Yani herkes için geçerlidir şeklinde bir yorum yapmak imkansızdır. Bunun sebebi her insanın metabolizmasının farklı olmasıdır. Program içerisinde 48 tanesi hayvansal gıdalardan oluşan toplam 100 adet besine yer veriliyor. Uzmanlar genel olarak bu yöntemin hızlı kilo vermeye yaradığını belirtiyorlar. Dukan Diyeti’nin başlangıçta ağız kokusu, ağzın kuruması, halsizlik, baş dönmesi, bulantı gibi bazı olumsuz etkileri olabildiğini ancak programın sıkı olması ve kolay uygulanabilir olması sebebi ile başarıya ulaştığını açıklıyorlar.

Diyet programı birkaç aşamadan meydana geliyor. Bunların ilki atak evresi. Bu aşamada 2-7 gün arasında sadece saf protein içeren besinler tüketilmesi, günde 1 buçuk kaşık yulaf kepeği yenmesi ve günlük en az 20 dk. spor isteniyor. İkinci aşama olan seyir aşamasında ise, yulaf kepeği günde 2 kaşığa, spor süresi 30 dk. ya çıkartıldığı gibi alınan saf proteinli besinlerin yanına bazı sebzeler ekleniyor. Bu aşamada atak evresine göre kilo verme hızı biraz daha düşüyor. 3. aşama olan sağlamlaştırma aşamasında saf protein, sebze, tam tahıllı ekmek, meyve ve peynir ekleniyor. Spor süresi 25 dk. ya düşüyor. Son aşama ise dengeleme evresi. Bu evre ömür boyu sürüyor. Tüm gıda gruplarından beslenilebiliyor. 3 kaşık yulaf tüketilebiliyor. Günlük 20 dk. egzersiz de gerekmekte.

TEILEN
Facebook
Twitter
Önceki İçerikKıl Dökücü Sprey
Sonraki İçerikDukan Diyeti Kitabı

CEVAP VER