Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

0
125
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Günümüzde oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde yaptıranlara rastlamak pek mümkün değilken artık sokakta yürürken kolaylıkla rastlanabilmektedir. yapmak belli bir mesaj vermenin ötesinde bir tarz yansıtma simgesi olarak kullanılmaya başlandı. Her yıl farklı modelleri çıkıyor. Yaptırmak isteyenler yaptırıyor ve sıkılıp sildiriyor. Bu çok sık yaşana durumlardandır. Son zamanlarda ise modası genellikle yazı şeklinde olmaktadır. Sağlığına önem verenler ise dövmenin sağlığa zararlı olup olmadığı konusunda haklı olarak tereddütlü davranmaktadırlar. Bu konuda titiz bir araştırma yaparak en doğru şekilde karar vermeleri önemlidir.

dövme-kanser-zarari

Dövme Sağlık Açısından Tehlikeli Midir?

Dövme yaparken deri altına boya geçmesi söz konusudur. Bu herkes tarafında sağlıksız şeklinde nitelendirilmemektedir. Dövme yaptırma işlemi yapılan bölgeye göre farklı şekilde acı hissettirmektedir. Yapılan dövme iğne batırıldığı zaman kanama sağlamamaktadır fakat bir kan birikmesi söz konusudur. Dövmenin sağlıklı olup olmadığı konusunu dövme yaptıracağınız yer karar vermektedir. Dövme yapılan iğnelerin steril olması çok fazla önemlidir. Temiz olmayan iğneler ile yapılan dövmeler birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Steril olmayan iğneler ile yapılan dövmelerin yaptığı hastalıklar; hepatit A, hepatit B, Hepatiti C ve AIDS gibi hastalıklardır. Bu hastalıkların hepsi çok ciddi hastalıklardır. Kan ile bulaşan bütün hastalıkların steril olmayan iğne ile yapılan dövmeler ile bulaşması mümkündür.

Sağlıklı bir şekilde dövme yapmak istiyorsanız dövme yaptıracağınız yeri büyük bir özen ile seçmelisiniz. Tek kullanımlık dövme iğnelerinin kullanıldığı ve temiz bir ortamın olduğu yerlerde dövme yaptırabilirsiniz. Dövme yaptırırken herhangi bir hatalık kapılmaması durumunda dövme yaptırmak sağlık açısından tehlikeli değildir. Kendi sağlığınızı düşünerek daha ucuz olması düşüncesi ile hijyenik olamayan mekânlarda dövme yaptırmayın.

CEVAP VER