Doğru Şekilde Tartışmanın 5 Ana Kuralı

0
141
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Doğru Şekilde Tartışmanın 5 Ana Kuralı

Çiftler arasında yaşanan sorunların en önemli kaynağı yaşanan anlaşmazlıklardır. Doğru iletişim kurulmaması durumunda çiftler arasında yanlış anlaşılma durumu ortaya çıkmakta ve bunun sonucunda da gereksiz yere büyük tartışmalar yaşanmaktadır. Bu tür sorunları ortadan kaldırmak için doğru bir şekilde tartışmak gereklidir.

aile-ici-tartisma-ve-cozum-yontemi_furkan_vakfi_alparslan_kuytul_1

Doğra Şekilde Tartışmak İçin Gerekli Olan 5 Kural Nedir?

  1. Doğru bir şekilde tartışmanın en önemli kuralı karşınızda ki kişiyi dinlemektir. sırasında iki tarafta sürekli olarak konuşur ise ikisi de tam olarak kendini ifade edemez ve karşı tarafı dinleyemez. Tartışırken karşı tarafın konuşması bittikten sonra siz konuşmaya başlarsanız iletişim daha sağlıklı olacak ve sorunların çözülmesi de bir o kadar kolay olacaktır.
  2. Doğru tartışmak için gerekli olan kurallardan biri de kendinizin haksız olabileceğiniz düşünerek konuşmanızdır. Belki dinleyince karşı tarafa hak vererek kendinizi suçlu bulabilirsiniz. Bu yüzden her zaman haklı olabileceğiniz düşüncesini kafanızdan çıkararak olaylara yaklaşın.
  3. Doğru bir şekilde tartışmak için ortam eşit olmalıdır. Sizin karşı tarafa rahatlıkla sözler söyleyebileceğiniz bir ortamda karşınızda ki hiçbir şekilde savunma yapamayacak bir durumda ise bu adaletli bir tartışma olamamaktadır.
  4. Tartışırken sesinizi yükseltmeyin. Bu davranış karşı tarafı daha da alevlendirerek kırıcı sözler kullanılmasına neden olabilir. Mümkün olduğu kadar tartışma havasında değil de konuşarak çözüm bulma havasına girerek sorunlarınızı halletmeye çalışın. Yani yıkıcı olamayarak yapıcı olamaya çalışın. Bu savunduğunuz düşünceden vazgeçeceğiniz anlamına gelmemektedir.
  5. Eğer çok şiddetli bir tartışma içindeyseniz hemen o ortamdan uzaklaşmaya bakın. Sakinleştikten sonra sorunu tekrar konuşmanız durumunda sorunların çözülmesi daha kolay olacaktır. Bu kaçmak değil sinirlerin yatışmasını beklemektir. Çiftlerin sinirli olmaları halinde kalp kırıklıkları çok fazla yaşanmaktadır.

CEVAP VER