Ufak Bilgiler

Deri İltihabı Nedir? Deri İltihabı Neden Olur? Deri İltihabını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Deri İltihabı Nedir? Deri İltihabı Neden Olur? Deri İltihabını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

İnsanların vücudunu dış etkenlere karşı koruyan deride kimi zaman bazı rahatsızlıklar oluşmaktadır. Gerek dış görünüşte olan kötü görüntü olsun gerekse cildin aşırı kaşınma rahatsızlık durumunda deri iltihabının yoluna gidilmelidir. Dönem dönem her insanın yaşayabileceği cilt sorunlarından biri olan deri iltihabını biraz dikkat ederek önleyebilirsiniz. Vücutta kızarma, kaşıntı, kabarcıklar, kabuklanma ve kıl köklerinde iltihaplanma şeklinde görülen deri rahatsızlıkları deri iltihaplarıdır. Deri iltihabı ciddi bir rahatsızlık değildir. Eğer deri iltihabı oluşan kimse kaşıntı ve yanma gibi sebeplerden rahatsızlık duymaz ise gündelik hayatına dönebilir.

Deri İltihabı Nasıl Olur?

  • Deri iltihabının bayanlarda çok sık görülmesinin nedeni temizlik için kullanılan kimyasal içerikli temizleyicilerdir. Daha çok bayanlar dikkatsiz ve gelişi güzel bir şekilde kimyasal temizleyiciler kullandığı için çok sık olarak temizleyicilerin temas ettiği bölgelerde iltihaplanma sorunu görülmektedir.
  • Kullanılan kalitesi kozmetik ürünleri ile de deri de iltihaplanma görülmektedir. Bayanların cilt bakımı ve güzellik amacı ile yaptıkları bakımlarda kullanılan markalar çok önemlidir. Sadece deri iltihaplanması ile kalmaz daha ileri boyutlarda rahatsızlıklara neden olabilmektedir.
  • Temizlik konusunda çok hassas olmayanların deri iltihabı sorunu ile karşılaşmaları oldukça mümkündür. Temizliğin ve hijyenin olmadığı ortamlarda mikroplar daha hızlı türeyebileceği için deri iltihaplanmaları yaşanabilmektedir.

Deri İltihabını Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Deri iltihabının tedavisinde ilk olarak yapılması gereken hijyen konusuna dikkat etmek olmalıdır. Bu yine de temizliğine dikkat eden insanlarda olmayacağı anlamına gelmeyeceği için kullanılan kozmetik ürünlerinin kaliteli olmasına da özen gösterilmelidir.

Temizlik yaparken ve kimyasal temizleyiciler kullanırken mutlaka eldiven kullanarak temizleyicinin cildinize temas etmesini engellemelisiniz. Bütün bu önlemleri aldığınız halde deri iltihabı oluşumu devam ediyor ise bir doktor kontrolünden geçmelisiniz.

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır? Günümüzde dövme oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde...

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Bayanlar için vücutlarında bulunan her bölge oldukça önemlidir fakat yüzleri daha...

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri             Omega – 3 alabileceğiniz besinlerin başında balık...

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi?

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi? Süt ya da yoğurt ikisi de birbirinden...

Balık Tüketimi ve Yararları

Balık Tüketimi ve Yararları  Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bol bol balık tüketmek için...

Yukarı