Ufak Bilgiler

Damar Tıkanıklığı Sonucu Ortaya Çıkan Varisler

Sonucu Ortaya Çıkan Varisler

                çağımızda sıkça görülen bir hastalıktır. Genelde bacaklarda görülen , dayanılmaz bir ağrı ve şişme sizi çok rahatsız edecek ve bu hastalığı bir an önce çözme yolunda çözüm aramaya itecektir. Damar tıkanıklığı da oluşumuna sebep olan önemli sorunlardan bir tanesidir. Zira damar tıkanıklığı olan bölgede oluşan sorun önlem alınmazsa veya ilerlemeye devam ederse oluşumuna neden olabilir. Bu durumun oluşmaması adına önlem alınması ve şüphe anında doktora başvurulması gerekmektedir.

fef

Varis Nedir?

Peki, bu sıkıntılı durumu sizlere yaşatan varis nedir? Varis, bacağınızda bulunan toplardamarların kanı kalbe geri götürme işlevlerini yerine getirememesi halinde, göllenme ile birlikte oluşan toplardamarların şişmesi durumudur. Bacakta bulunan bu şişliğe varis adı verilir. Aynı şişliklerin makat bölgesinde olanlarına hemoroit, testislerde olanına da varikosel denir. Fazla sayıda çeşidi bulunan bu hastalığa sahip insanlar da azımsanmayacak kadar fazladır.

Varis Nasıl Önlenir?

Bu sık karşılaşılan ve büyük sıkıntılar yaşatan hastalığı önlemek için bazı yollar mevcuttur. Bilindiği gibi damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan bu hastalığı damarların tıkanmaması adına hareket ve egzersizler yaparak önleyebilirsiniz. Aynı şekilde soğuk su ile masaj ve yüzme de alınabilecek önlemlerden bir tanesidir. Şişmanlık bu hastalığın en sevdiği durumlardan biri olduğundan yemek düzeninize dikkat etmeniz yine verilebilecek tavsiyelerdendir. Sigaradan, dar kıyafetler ve uzun topuklu ayakkabılardan uzak durmak da önlem için önerilen yöntemlerdir.

Varis İçin Tıbbi Çözümler

Varisin ilerleme durumuna göre tıbbi çözümler de farklılık göstermektedir. Öncelikle varis problemi yaşayan kişilerin öncelikle bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Hafif varis için varis çorapları yeterlilik sağlayacaktır. Fakat ilerlemiş bir varis problemi yaşayanlar için enjeksiyon tedavisi, damar içi lazer uygulamaları ve cerrahi girişimler gibi seçenekler bulunmaktadır.

Varis İçin Doğal Çözümler

Öncelikle varis sorununuz için doktor tavsiyesi almadan doğal çözüm yöntemlerine başvurmamanız gerekmektedir. Doktor kontrolünden sonra sorununuzun ilerleme seviyesine göre doğal yöntemlere başvurabilirsiniz. Genellikle hafif varisler için çözüm sağlayabilen doğal çözümler için bitkisel ilaçlar mevcuttur. Bazı tabletler ve kremler ile varis bölgesine tedavi uygulanabilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar bozukluğu denildiğinde genetik bir rahatsızlık ilk akla gelen unsurlardan biridir. Bu hastılığın ise ortaya...

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır? Günümüzde dövme oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde...

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Bayanlar için vücutlarında bulunan her bölge oldukça önemlidir fakat yüzleri daha...

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri             Omega – 3 alabileceğiniz besinlerin başında balık...

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi?

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi? Süt ya da yoğurt ikisi de birbirinden...

Yukarı