Ufak Bilgiler

Daha Genç Kalabilmek İçin Ne Yapabilirim?

Daha Genç Kalabilmek İçin Ne Yapabilirim?

Bayanların en büyük sorunlarından bir tanesi yaşların ilerlemesiyle birlikte genellikle yüzde oluşan değişikliklerdir. Genç kalabilmek adına birçok yöntem uygulanmaktadır. İnsanlar doğar, büyür ve ölür. Yaşlanmayı her ne yaparsanız yapın engelleyemezsiniz. Sadece doğru bilgiler ve uygulamalar ile geciktirebilirsiniz.

Premature-aging

İşte Genç Kalmak İçin Yapılabilecekler;

  • Sağlıklı beslenme; yaşlanmayı geciktirebilecek en önemli etkenlerden bir tanesi sağlıklı beslenmektir. Vücudumuza neyin girip neyin girmediği bu konuda çok önemlidir. Vücudun bütün ihtiyaçlarını karşılamak gerekmektedir ki vücudunuz sağlıklı olsun.

 

– Her gün düzenli olarak sebze ve meyve yemelisiniz. Meyve ve sebzeleri taze olarak tüketmeye gayret gösterin.

– Haftada en az iki kere balık yemek gerekmektedir.

– Kızartmalardan uzak durmalısınız.

– Günde 2 3 litre su tüketmeye dikkat etmelisiniz.

– Hazır gıdaları tüketmekten kaçınmalısınız.

 

  • Uyku düzeni; uzun yıllar yapılan araştırmalara göre uykusuz kalmak hızlı yaşlanma sebeplerinden bir tanesidir. Kaliteli bir uyku uyumak genç kalmanın sırlarından bir tanesidir.

Kaliteli uyku için;

– Günde 3 4 saat uyumak yetersiz kalır ve yaşlanmayı hızlandırır. Doğru uyku saati, kişiden kişiye değişmektedir. Yapılan araştırmalara göre 5 ve 8 saat arasında uyku yetişkin bir bireye yetmektedir.

– Uyunulan ortam ile oturulan ortam farklı olmalıdır. Yani yatak odasında oturmamak, oturma odasında yatmamak gerekmektedir. Uyuduğunuz sırada televizyon radyo gibi aletlerin çalışmaması gerekmektedir.

  • Düzenli egzersiz; genç kalmak ve sağlıklı olmak isteyen herkes ilk olarak sporu hayat tarzı olarak benimsemesi ve uygulaması gerekmektedir. Spor yapmayı da abartmamak gerekiyor. Yanlış yapılan sporlar, genç kalmanıza yardımcı olmaz tam aksine yaşlanmanızı hızlandırır. Vücudunuzu yormadan spor yapmak gereklidir. Her gün spor yapmak kemiklerin ve kasların güçlenmesine yardımcı olur.

 

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Akdeniz Diyeti İle Zayıflama

Akdeniz Diyeti İle Zayıflama                 Uzun yıllar süren araştırmalar sonucunda ortaya çıkan ve son yıllarda...

Mide Yanmasının En Yaygın Sebebi Reflü

Mide Yanmasının En Yaygın Sebebi Reflü                 Çoğu insanın yaşadığı bir sorundur reflü hastalığı. Mide...

Damar Tıkanıklığı Sonucu Ortaya Çıkan Varisler

Damar Tıkanıklığı Sonucu Ortaya Çıkan Varisler                 Varis çağımızda sıkça görülen bir hastalıktır. Genelde bacaklarda...

Bağırsak Tembelliği

Bağırsak Tembelliği                 Bağırsak tembelliği, halk arasında kabızlık diye bilinen rahatsızlığın tıbbi adıdır. Bağırsak tembelliği...

Daha Zinde Olabilmek İçin Ne Yapabilirim?

 Daha Zinde Olabilmek İçin Ne Yapabilirim? Günümüzde yoğun iş hayatı ve yoğun hayat tarzı, insanları...

Yukarı