Çocukların Kreşe Başlaması

0
82
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Çocukların Kreşe Başlaması

                Yuva eğitiminin çocuklar üzerindeki etkisi büyüktür. Çocuk yuva sayesinde sosyalleşir, yeni arkadaşlar edinir, kendi ihtiyaçlarını kendi karşılamaya başlar. Resim, müzik, dans gibi aktivitelere katılarak sanatsal yönünü geliştirir. Sorumluluk almayı, kurallara uymayı, paylaşmayı, kendini ifade etmeyi öğrenir. Ayrıca yuvadaki öğretmenler sürekli çocuğun gelişimini takip eder ve çocuğun yeteneğini keşfetmesine yardımcı olur. Kısacası yuvaya giden çocuk ileri ki hayatında daha düzenli, daha sorumluluk sahibi ve daha sosyal olur. Bu nedenle çocuğun yuvaya gitmesi çok önemlidir fakat annesinden ve alıştığı ev ortamından ayrılmak istemeyen çocuk, ilk etapta yuvaya gitmek istemez.

kres

Çocuğunuzun Kreşe Sorunsuz Gitmesi İçin Neler Yapabilirsiniz?

  • Çocuğunuzu ilk etapta tam gün yuvaya göndermek yerine yarım gün yuvaya göndererek, çocuğunuzun yuvaya alışmasını kolaylaştırın.
  • Yuvaya başlamadan önce çocuğunuzu rahatlatmak için ona yuva ortamını anlatın. Yuvada kendisi gibi çocuklar olacağını ve yaşıtlarıyla oyunlar oynayacağını belirtin.
  • Çocuğunuz yuvaya başlamadan önce mümkünse gideceği yuvaya onu götürün, yuvadaki öğretmeni ya da yuva sorumlusuyla tanıştırın.
  • Çocuğunuz yuvaya başlamadan önce kendi yaşıtı çocuklarla bir araya getirin, birlikte oyunlar oynamasını sağlayın. Böylece çocuğunuz yuvaya başladığında yaşıtlarıyla iletişim kurmakta zorluk çekmez.
  • Çocuğunuzu yuvaya götürürken sakin davranmaya çalışın. Çocuğunuz ağlasa da gitmek istemese de onu güzel cümlelerle ikna edin. Unutmayın onun ağlamalarına bir kere boyun eğerseniz hep eğersiniz.
  • Çocuğunuzu yuvaya götürdükten sonra bir süre yanında kalın, o yuva ortamına alışına kadar onunla oyunlar oynayın, onun diğer çocuklarla iletişim kurmasına yardımcı olun.
  • Çocuğunuzun hastalık ya da diğer önemli olaylar dışında devamsızlık yapmasına izin vermeyin.
  • Çocuğunuz yuva gitmesine rağmen yuvaya uyum sağlayamadıysa ve siz bu konuda çaresiz kalıyorsanız bir uzmandan yardım istemekten çekinmeyin. Yuvanın pedagoguyla işbirliği yaparak bu problemi çözmeye çalışın.

CEVAP VER