Cinsel Sadizm & Mazoşizm Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

0
497
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Cinsel Sadizm & ? Tedavisi Mümkün Müdür?

Cinsel sadizm, kişinin karşı tarafa fiziksel veya psikolojik acı yaşatarak cinsel zevk alması durumuna verilen addır. Parafili hastalığının bir çeşidi olan sadizmde hasta, yaşatılan bu acı ve eziyet ile cinsel doyuma ulaşır.

Cinsel mazoşizm, kişinin aşağılanarak, hakaret edilerek ve hor görülerek cinsel doyuma ulaşmasına verilen addır. Parafili hastalığının bir çeşidi olarak da bilinen cinsel mazoşizmde hasta, psikolojik ve fiziksel şiddet görmekten oldukça fazla cinsel zevk alır.

Sadizm&Mazoşizm

Cinsel sadizm ve cinsel mazoşizm, cinsel bozukluk hastalıklarıdır. Aynı zamanda anti sosyal kişilik bozuklukları olarak da bilinmektedirler. Ruhsal sorun ve şizofreni her iki hastalığın da ana nedenlerindendir. Bu bozukluklara ait belirtiler erken yetişkinlik döneminden itibaren başlar. Bu hastalıklara sahip kişiler genel olarak birbirleri ile ilişki kurarlar. Taraflardan biri cinsel zevk için acı çekmekten hoşlanırken, diğeri acı çektirmekten hoşlanır. Bu sebeple de birbirlerini cinsel ilişki için uygun bulmaktadırlar.

Sadizm&Mazoşizm Tedavisi:

Cinsel sadizm ve mazoşizm hastalığının tedavisi için öncelikle bu hastalığın altında yatan nedeni bulmak için psikoterapi yöntemi uygulanmaktadır. Bu yöntemle hastalığın ortaya çıkmasına sebep olan olay bulunur ve çözümlenmeye çalışılır. İlaç tedavisiyle de destek alınarak, hastalıktan tamamen kurtulmak mümkündür. Tedavi edilmediği takdirde suç işlemeye kadar ilerleyebilen, sıkıntılı durumları beraberinde getirebilecek bu hastalıklar, tedavi edildikleri takdirde bir daha tekrarlanmamak üzere iyileşilebilmektedir.

CEVAP VER