Cilt Alt Tonu Nedir, Nasıl Belirlenir ?

0
107
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Hanımlar makyaj yaparken cilt görünümlerini kusursuz hale getirmek için kapatıcı, fondöten ve pudra gibi bazı makyaj malzemeleri kullanırlar. Yüzlerine renk vermek için allık, dudaklar için ruj veya parlatıcı ayrıca gözleri ön plana çıkarmak için göz tipine ve göz rengine göre kalem, eyeliner ve maskara.

Tüm bu uygulamalar sırasında yüz tipine, kıyafetlerine, ten rengine ve göz rengine göre makyaj yapmaya özen gösterirler fakat atlanmaması gereken bir nokta daha vardır. denilen bu ton hanımların yüzleri için seçtikleri renklerin en iyi şekilde yansımasını sağlar. Eğer makyaj yaparken cilt alt tonuna uygun renkler seçilirse makyajın en mükemmel şekilde ve doğal durması sağlanmış olur.

Cilt alt tonu aslında normal cilt rengi ile çok karıştırılır. Esmer, kumral yada sarışın olmak cilt tonu demek değildir. Cilt alt tonunu bulabilmenin birkaç basit yolu vardır ve herkes kolaylıkla uygulayarak bulabilir. Soğuk, sıcak ve nötr alt ton olmak üzere 3 gruba ayrılan cilt alt tonu damar testi ile anlaşılabilir.

Güzel ışık alan bir yerde el bileklerinizin iç taraflarındaki damarlara bakarak alt tonu belirleyin. Eğer damar rengi yeşil ise warm ( sıcak) alt ton, mavi ise cool ( soğuk ) alt ton, ikisinin arası bir renk ise ve siz bu rengi tam olarak isim veremiyorsanız nötr alt tona sahipsiniz demektir. Bu yöntem size tatmin edici bir cevap vermiyorsa altın veya gümüş takılarınız ile test edebilirsiniz. Hangi renk takıyı taktığınızda teninize daha canlı ve sağlıklı bir renk geliyorsa onu tespit etmelisiniz.

Eğer sıcak cilt alt tonunda sahipseniz altın takı size daha parlak görünecektir. Fakat soğuk alt tona sahipseniz gümüş renkli takı daha sağlıklı görünecektir.

CEVAP VER