Bulutlu günlerde nasıl fotoğraf çekilir ?

0
31
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

, Bulutlu hava da nasıl fotoğraf çekilmeli, Bulutlu hava fotoğrafları

Gerçi bu da ilk başta bir”Hah”tepkisine neden olacak o ayrıntılardan biridir ama, gri ve kapalı günlerde bu basit fikri aklına getiremeyen o kadarçok fotoğrafçıyla birlikte çekime çıkmışlığım vardır ki—gökyüzünü çekmekten kaçının. Biliyorum, şimdi bu satırı okurken size aptalca geliyor ama, sürekli “Hay Allah, gökyüzü bugün gri, çekim yapamayacağım,” diyenlerle karşılaşırım.

Saçma. Sadece görünen gökyüzü miktarı kısıtlı olan kareler çekin. Bu şekilde, daha sonra Photoshop ile ton ayarlamaları yaparsanız (bu da “Gökyüzünü o gri ve^kapalı günde aslında olduğudan daha mavi hale getireceğim,” demenin şık bir yoludur), çok fazla çalışmanıza gerek kalmaz. Bu en son çekimimde benim de başıma geldi, 20 dakika boyunca gökyüzü maviydi, sonraki bir buçuk saat boyunca da gri ve kapalı. Ben de fotoğraflarımdaki gökyüzü miktarını gerçekten kısıtlı tuttum (metropol fotoğrafları çekiyordum), daha sonra Photoshop ile düzeltilmeleri sadece birkaç saniye sürdü. İşte yaptıklarım:

Birinci Adım: Gökyüzünün güzel ve mavi göründüğü fotoğraflardan birini açtım ve Eyedropper (I) aracı ile mavi gköyüzünü tıklayarak bu rengi Foreground rengim yaptım.

İkinci Adım: Sonra az miktarda gri ve kapalı gökyüzü içeren bir fotoğrafı açarak, Magic Wand (W) aracıyla tıklayarak gökyüzünü seçtim (bütün bunlar da iki saniye sürdü).

Üçüncü Adım: Background katmanımız üzerine yeni ve boş bir katman ekleyerek seçimi ön plan rengiyle doldurdum. Hepsi bu—gri gökyüzüm artık maviydi.

CEVAP VER