Bir İnsanın Günlük Alması Gereken Kalori Miktarı

0
67
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

İnsanın yaşamını devam ettirebilmesi için günlük olarak düzenli bir şekilde beslenmesi gerekmektedir. Tüketilen her besin insan vücuduna olarak girer. bir çeşit enerjidir ve vücuda giren yiyeceklerin yakılması ile ortaya çıkar. Bilimsel olarak ise , bir gram suyun sıcaklık değerinin bir derece yükseltmek için gerekli olan enerjidir.

 

İnsanın her gün belli bir miktar kalori alması gerekmektedir. Fakat aşırı kalori alınması fazla kilolara neden olur. Bu da sağlıksız bir durumdur. Diğer bir sağlıksız durum da gereğinden az kalori almaktır. Uzmanlar tarafından bir insanın gün içerisinde alması gereken kalori miktarları hesaplanmaktadır.

Bu hesaplamalar yapılırken. Kişinin yaşı, boyu, kilosu, cinsiyeti gibi özellikleri baz alınır. Bunların yanında kilo vermek veya kilo almak veya olduğu kiloyu korumak gibi isteklerine göre günlük tavsiye edilen kalori miktarları değişir.

Kilo vermek veya kilo almak için insanlar çeşitli diyetler yaparlar. Fakat bilinçsizce yapılan diyetler hiç sağlıklı olmadığı gibi kişiye pek bir faydası da dokunmaz. Uzun süre aç kalınarak yapılan diyetler kişinin metabolizma hızının düşmesine neden olur.

Ortalama boyda ve kiloda olan yetişkin bir erkeğin günde ortalama olarak 2500 kalori alması gerekir. Aynı şekilde ortalama özelliklere sahip bir kadının ise günlük olarak alması gereken 2000 kaloridir. Tabii ki bu değerler kişisel özelliklere ve isteklere göre değişmektedir. Eğer gün içerisinde kişi çok aktifse ve fazla enerji harcıyorsa alınması gereken kalori miktarı artabilir.

 

Yaş dağılımına göre ortalama olarak miktarları şu şekilde sıralanabilir. Bunların ortalama değerler olduğu ve kişinin var olan kilosuna ve günlük aktivitelerine göre değiştiği unutulmamalıdır.

2-3 yaş arası çocuklar 1000 kalori
4-8 çocuklar 1200-1400 kalori
9-13 yaş arası kızlar 1600 kalori
9-13 yaş arası erkekler 1800 kalori
14-18 yaş arası kızlar 1800 kalori
14-18 yaş arası erkekler 2200 kalori
19-30 yaş arası kadınlar 2000 kalori
19-30 yaş arası erkekler 2400 kalori
31-50 yaş arası kadınlar 1800 kalori
31-50 yaş arası erkekler 2200 kalori
51 yaş üstü kadınlar 1600 kalori
51 yaş üstü erkekler 2000 kalori

* Kilo vermek isteyen bir kişinin alması gereken kalori miktarı:

Haftalık olarak 3500 kalorilik bir azalma olduğunda kişi haftada bir kilo verebilir. Yani haftada bir kilo verebilmek için günlük alınması gereken kalori miktarından 500 kalori daha az alınması gerekmektedir. Haftada bir kilodan fazla verilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmeyen bir durumdur. Bunların yanında günlük aktiviteleri artırmak da fazla kalorilerin yakılmasını sağlayacaktır.

* Var olan kiloyu korumak için alınması gereken kalori miktarı:

Var olan kiloyu korumak için tam olarak günlük kadar kalori alınması gerekir daha azı veya fazlası alındığında kiloda değişiklik olacaktır. Kişinin özelliklerine göre kalori hesabı yapılmalı ve buna uyulmalıdır.

* Kilo almak için tavsiye edilen günlük kalori miktarı:

Sağlıklı kilo almak için günlük tavsiye edilen kalori miktarından 500 -700 arası daha fazla kalori almak gerekmektedir.
Kalori hesabını her üç durum için de doktor kontrolünde yapmak tavsiye edilir. Diğer alternatifler ise kalori hesaplama siteleri veya kalori sayıcı mobil uygulamalardır.

CEVAP VER