Badem ile Zayıflama

0
109
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

                Hem sağlıklı, hem tok tutuyor ve zayıflatıyor. Tadı zaten enfes, söylemeye bile gerek yok.  Öğünler de badem tüketerek kolaylıkla kilo verilebiliyor. Her zaman ki gibi doğru ve zamanında kullanım, önemini kaybetmiyor badem ile zayıflamada da. Neden çiğ tüketilmeli?  Kavrulmuş, tuzlu bademin zayıflamaya bir katkısı yok. Aksine kavrulma işlemiyle bademde ki doğal sağlıklı yağlar(omega 3 gibi) ve sağlıklı maddeler(Koenzim-Q10 gibi), trans yağa dönüşerek vücuda hasar veren bir maddeye dönüşüyor. Ayrıca çiğ badem daha önceden yiyenler bilir. Ağızda ki hazmı bile zaman alır ve tok tutar. Bolca çiğnemekte kolay doymanızı sağlayacaktır. Bazı diyetler de ekmek tüketilmezken sabah kahvaltılarında bunun yerine çok daha sağlıklı olan badem bir avuç kadar tüketilebiliyor.

Almond

Sadece zayıflama aşamasında değil, bademi hayatın bir parçası haline getirmek için birçok neden var.

İçerisinde demir, çinko, kalsiyum, E vitamini de barındırıyor. Ve mucizevî formülü ile kötü kolesterolün (Ldl) %5 ila %10 arasında düşmesine yardımcı oluyor. Ayrıca lif oranı yüksek olduğundan tok tutmak dışında, bağırsaklar içinde faydalı bir hale geliyor.

Tüm bunlar Amerika’da yapılan bir araştırmayla da netlik kazanmış durumda. Gün içinde belli oranda badem tüketen kişilerin daha kolay kilo verdikleri gözlemlenmiş.

Çalışanlar için de oldukça pratik bir besin.  Yoğun çalışıyorsanız ve dışarıdan beslenmek istemiyorsanız, minik paketler halinde hazırlayıp çantanıza atabilirsiniz.

Bademi kullanırken nelere dikkat etmeli?

  • Çiğ olmasına (kavrulmamış)ve tuzsuz olmasına dikkat edilmeli
  • Mümkünse doğal, işlem görmeden yetişmiş kabuklu badem tercih edilmeli
  • Kahvaltıya mutlaka dâhil edilmeli. Ekmek yerine bir çay bardağı badem tüketilebilir.
  • Ara öğünlerde kullanırken yanında 1 bardak süt ile kullanılabilir.
  • Meyve yenileceği zaman yanında badem tüketmeye özen gösterilmeli ki badem meyvenin glisemik indeksini düşürsün. Vücudunuza daha az zararlı şeker girsin. Böylelikle göbek bölgesinde biriken şeker vücuda girmemiş oluyor.

 

Örnek bir kahvaltı: 1 yumurta, avuç içi kadar peynir, 7-8 adet zeytin, zeytinyağlı yeşillik, domates, salatalık,  bir çay bardağı kadar badem

Örnek bir ara: 10-15 adet badem, 1 bardak süt

CEVAP VER