Ayaklara Kış Bakımı

0
56
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Ayaklara Kış Bakımı

 Kış yavaş yavaş yaklaşıyor. Yaz boyunca sandaletler, terlikler derken ayaklar hep açıktaydı, ferahtı. Şimdi ayakkabının içerisinde geçecek olan birkaç ay için ayakları hazırlamak gerek.

Kış kapıya dayanmadan ayaklara güzel bir bakım yapmanın tam vaktidir. Tabi kış süresince de bakımı ihmal etmemek gerekiyor. Yoksa çatlamalar, kurumalar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

 Sağlıklı İçin Neler Yapılmalı?

 Öncelikle kış aylarında ayaklar nasıl olsa ayakkabı içerisinde olacağından; kısa tırnaklar tercih edilmeli. Ve çok gerek duymazsanız oje sürülmemeli ki ayaklar ve tırnak dinlensin.

Düzenli olarak pedikür yapılmalı. Ayaklar sürekli kapalı kalacağından, tırnak batması gibi sorunlarla karşılaşmanız daha olasıdır bu zamanlarda.

Soğuk ve kuru havanın etkisiyle beraber topuk çatlakları artış gösterir. Topuk dikeni problemi görülebilir. Ponza taşıyla ölü derileri temizlemeyi ihmal etmeyin. Bunun için en doğru zaman banyo esnasınıdır. Banyodan çıkmadan mutlaka topuklarınızı ölü derilerden arındırın.

Ayakları ölü derilerden arındırdıktan sonra hafta da bir mutlaka peeling yapılmalı. Böylece ayaklara pürüzsüz kazandırabilirsiniz.

Tuzlu sıcak su hazırlayarak ayaklarınızı bu suyun içinde bekletebilirsiniz. Ayaklar için harika bir detoks olacaktır.

Nemlendirici unutmayın. Bakımınız bittikten sonra ayaklarınızı nemlendirin. Sonrasında pamuklu bir çorap giyin. Sabaha yumuşacık ayaklarla uyanın. Dikkat edilmesi gereken nokta nemlendiriciyi parmak aralarına dokundurmadan sürmek. Bu bölgeler nemlendiğinde mantar riski ortaya çıkıyor çünkü.

 Ayaklar İçin Doğal Bir Çözüm

Ayak banyosu

 2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 yemek kaşığı badem yağı

1 limon suyu

Çay kaşığının ucuyla tarçın

Bir leğene suyu koyduktan sonra tüm malzemeleri içine ekleyin. İyice karıştırın. Ayaklarınızı suyun içerisinde 15 dakika kadar bekletin. Sonrasında yıkayarak iyice kurulayın. Islak kalmamasına özen göstermelisiniz. Yoksa yine mantar sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz.

 

CEVAP VER