Ayakkabılarınız Uzun Ömürlü Olması İçin Öneriler

0
176
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da Paylaş

Ayakkabılarınız Uzun Ömürlü Olması İçin Öneriler

                Ayakkabı konusunda toplumumuzda çok hassas davranılmadığı bilinmektedir. Bütün gün boyunca ayaklarımızın içinde olduğunu düşünülürse ne kadar hassas davranmanın, ne kadar gerekli olduğu anlaşılır. Özen gösterilmediği için ayakkabı çok kısa süre içerisinde ilk anda ki ihtişamını kaybediyor ve eski ayakkabılardan farksız bir görünüme bürünüyor. Küçük ayrıntılara dikkat ederek ayakkabılarınızın uzun ömürlü olmasını sağlayabilirsiniz. Uygulanması çok kolay olan bu öneriler ile ayakkabınızı sağlıklı bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ayakkabılarınızın Uzun Ömürlü Olması İçin Neler Yapmak Gerekir?

  • Ayakkabılarınızın uzun ömürlü kullanıma sahip olması için, ayakkabıyı mevsimine göre kullanmak gereklidir. Yazlık ayakkabıyı kışın, kışlık ayakkabıyı yazın giymemek gerekir. Zaten mevsim şartları da buna elvermediği için bu şekilde kullanmamak gerekir.
  • Alınan yeni ayakkabılar her gün giyilmemelidir. Ayakkabıyı dinlendirerek giymek, her gün ter ve sıcaklık sebepleriyle deforme olmasının engellemekte, ayakkabılara uzun ömür sağlamaktadır. Her gün giyilen ayakkabılar da kötü koku sorunuyla da karşılaşabileceğiniz için her gün giymemek sizin için çözüm olacaktır.
  • Ayakkabı seçerken dikkat edilecek en önemli hususlardan bir tanesi de, ayakkabının ayağa tam olarak uymasıdır. Ne bir numara büyük, ne bir numara küçük ayakkabı alamamak gerekmektedir. Ayağına uygun ayakkabı seçmek, ayakkabınızın ömrünü uzatacaktır. Aksi takdirde ayakkabı çok hızlı bir şekilde deforme olmaktadır.
  • Kullanılan ayakkabının günde en az bir kez tozu alınmalıdır. Ayakkabı boyanacak yapıdaysa haftada en az bir kez boyanması gerekmektedir. Ayakkabı dış etkenlere karşı korunduğu için dayanıklılık artmış olacaktır.
  • Ayakkabınız bir şekilde ıslandı ise, ayakkabının güneş ışığında kurutulmaması gerekmektedir. Güneş ışığında kurutulan ayakkabıların rengi kısa bir süre içinde solacaktır. Bu nedenle çok yapılan yanlışlar arasındadır ve dikkat etmek gerekmektedir.

CEVAP VER