Ana Sayfa » Biyografiler » Audrey Hepburn Kimdir ? Google’dan Audrey Hepburn İçin Doodle
Audrey-Hepburn-01

Audrey Hepburn Kimdir ? Google’dan Audrey Hepburn İçin Doodle

2014-05-04 01-00-41 Ekran görüntüsü

Google özel günler haricinde ünlü kişiliklere de doodle için özel bir anımsama yapıyor. Audrey Hepburn için onun doğum gününe özel bir doodle yaptı.Google’nin ünlüler için doğum günleri ölüm yıldönümleri ya da özel icatlara göre doodle hazırladığını hepimiz biliyoruz 4 mayıs 2014 için Audrey Hepburn’un doğum günü nedeniyle hazırladığı doodle’yi Google’nin anasayfasında görebilirsiniz.

Evet bugün Audrey Hepburn’un doğum günü 4 Mayıs 1929 Yılında Txelles’de doğan ünlü sinema oyuncusu 20 Ocak 1993 tarihinde İsviçre’nin Tolochenaz kentinde hayata gözlerini kapamıştır. İki tane çocuğu olan ünlü sanatçının çocuklarının adı Luca Dotti ve Sean Hepburn Ferrer isimlerine sahiptir. Bir çok ödüle sahip olan ünlü yıldızın aldığı ödüller aşağıda sıralanmaktadır. Wikipedia’dan edindiğimiz kaynaklar doğrultusunda verdiğimiz bilgilerce de aşağıda hayatı da yer almaktadır.

Audrey Hepburn Aldığı Ödüller

 • En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü,
 • Başkanlık Özgürlük Madalyası,
 • En İyi Kadın Oyuncu Altın Küre Ödülü – Drama,
 • Altın Küre Cecil B. DeMille Ödülü,
 • Jean Hersholt İnsanlık Ödülü,
 • Beyaz Perde Sanatçıları Derneği Yaşam Boyu Başarı Ödülü,
 • En İyi Kadın Oyuncu Tony Ödülü,
 • Grammy Çocuklar İçin En İyi Spoken Word Albümü Ödülü,
 • New York Film Critics Circle: En İyi Aktris Ödülü,
 • Tony Özel Ödülü,
 • BAFTA En İyi İngiliz Kadın Oyuncu Ödülü,
 • David di Donatello En İyi Yabancı Kadın Oyuncu Ödülü

Audrey Hepburn Hayatı 

Belçika’nın Ixelles, Brüksel Bölgesi kentinde doğdu. Annesi Hollandalı bir barones, babası zengin bir İngiliz bankacıydı. Anne ve babası, Audrey henüz bir yaşındayken boşandı ve Audrey annesinin yanında kaldığından babasını bir daha göremedi. 10 yaşındayken annesi başka bir adamla evlendi ve Hepburn yeni babası ile birlikte Nazi işgali altındaki Hollanda’ya göç etmek zorunda kaldı. Burada oldukça zor bir çocukluk geçiren Hepburn’un sinemaya büyük ilgisi vardı ve oyuncu olmanın düşlerini kuruyordu. Savaşın bitmesinden sonra Londra’ya gidip bir bale okuluna yazıldı ve bir süre sonra modellik yapmaya başladı.

Oyuncu olabilmek için İngiltere’ye giden Hepburn, ilk filmi “Young Wives Tale”da (1951) rol aldığında 22 yaşındaydı. Bu ilk filminde güzelliği ve zerafeti ile izleyen herkesin dikkatini çeken Hepburn hızlı bir yükselişe geçti.

“Monte Carlo Baby”, “Lavender Hill Mob” ve “Secret People” gibi filmlerde oynadıktan sonra Hepburn, 1952’de rol aldığı “Roman Holiday” ile büyük başarı kazandı. Bir prensesi canlandırdığı “Roman Holiday” Hepburn’un ilk başrolüydü ve Gregory Peck ile birlikte rol aldığı film sayesinde En İyi Kadın Oyuncu Akademi Ödülü’nü kazandı. Bu ödül onu bir anda yıldız mertebesine yükseltti ve Hepburn hızını hiç kaybetmeden art arda başarılı yapımlarda rol aldı.

1954’de usta yönetmen Billy Wilder’ın “Sabrina“sında ünlü oyuncu Humphrey Bogart ile rol alan güzel yıldız bu filminden bir Oscar adaylığı kazandı. Daha sonra Hepburn “War And Peace”, “Funny Face”, “Love in the Afternoon”, “Green Mansions” ve “The Unforgiven” gibi filmlerde rol aldı. 1957 senesinde ki Billy Wilder Love in the Afternoon filminde Gary Cooper ile oynar, bu iyi bir aşk filmidir. Kariyerinin bu kısmında dönemin en ünlü yönetmenleri ve aktörleri ile çalışan Hepburn çalıştığı herkesi kendine hayran bırakıyordu. O yalnızca güzel ve yetenekli bir oyuncu değil aynı zamanda zarif bir hanımefendiydi. Güzel yıldız daha sonra “My Fair Lady“, “Breakfast at Tiffany’s” ve “Wait Until Dark” gibi filmlerle büyük başarı kazandı.1962 de Tiffany’de Kahvaltı’da George Peppard ile başrolleri paylaştı ve usta Yönetmen Blake Edwards tarafından yapılmış bir filmdir. Burada git geller yaşayan bir kadının iç dünyasını oynar.

Audrey Hepburn bu başarılı oyunculuk kariyerinin yanında birçok yıldız oyuncu gibi özel hayatıyla da sürekli gündemde kaldı. Gerek William Holden ile yaşadığı fırtınalı aşk gerek Mel Ferrer ile yaptığı sorunlu evlilik tüm dünya tarafından yakından takip edildi. Hepburn’un Mel Ferrer’den Sean adında ve Dr. Andrea Dotti’den Luca adında iki çocuğu var.

em>

Audrey Hepburn 1990’da oyunculuğu askıya aldı ve yalnızca çok özel projelerde yer aldı. Audrey Hepburn 20 Ocak 1993’te İsviçre’de bağırsak kanserinden öldüğünde 63 yaşındaydı. Hepburn’un mezarı şu an İsviçre’de bulunuyor.

Audrey Hepburn Oynadığı Filmler

Nederlands in 7 lessen,
(İngilizce: “Dutch in Seven Lessons”),
(Türkçe: “7 Derste Hollandaca”,
One Wild Oat,
Laughter in Paradise,
Monte Carlo Baby,
Young Wives’ Tale,
The Lavender Hill Mob,
The Secret People,
Nous irons à Monte Carlo (İngilizce: “We Will Go to Monte Carlo”),
Roman Holiday,
Sabrina,
War and Peace,
Funny Face,
Love in the Afternoon,
Green Mansions,
The Nun’s Story,
The Unforgiven,
Breakfast at Tiffany’s,
The Children’s Hour,
Charade,
Paris When It Sizzles,
My Fair Lady,
How to Steal a Million,
Two for the Road,
Wait Until Dark,
Robin and Marian,
Bloodline,
They All Laughed
Always.

Audrey Hepburn Resimleri – Fotoğraf Galerisi

Bu habere de bakabilirisiniz

elenor

Diriliş Ertuğrul Dizisi Elenora Kimdir ?

Yeni sezonun başlaması ile bir çok Televizyon kanalı kendi bünyesinde yep yeni dizilere yer verirken …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir