Ana Sayfa » Sağlık » Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları Nelerdir

Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları Nelerdir

Zararlı mı?

Gün içerisinde ne çok tüketilen içeceklerinde baş köşeyi kapmış olan kahve; ofiste, ders çal

ışırken, yemekten sonra, sabah uyanınca, kitap okurken ve burada yazmakla bitiremeyeceğimiz bir çok alanda oldukça tercih edilmektedir. Peki; bu kadar fazla tükettiğiniz kahvenin hayatınız üzerinde bazı olumsuz etkileri olduğunu biliyor muydunuz? Aşırı kahve tüketimi birçok sağlık problemini arkasında getirebilmektedir.

Aşırı Kahve Tüketiminin Zararları

Son zamanlarda Dünya üzerinde birçok ülke genelinde yapılan araştırmalar ve analizler sonucunda kahvenin sağlık problemlerini arkasında getirdiği kesin olarak ispatlanmıştır.

  • Kalp hastalıklarını tetikler: Gün içerisinde tüketilen iki fincan kahve kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir etki sağladığı bilinmektedir. Fakat dozu kaçırıp aşırı kahve tüketimi içerisinde bulunan kafeinin neden olduğu kalp ritim bozukluğuna neden olabilmektedir.
  • Diyabetin seyrini kötüleştirir: Amerika merkezi bazlı yapılan araştırmalar sonucunda, gün içerisindeki öğünlerden sonra tüketilen kahve, vücut şekerinin yükselmesi ile birlikte Tip 2 diyabet hastalığını olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Şeker hastalığından koruyan maddenin kafein değil, kahve içerisinde bulunan mineraller olduğu uzmanlar tarafından açıklanmıştır.
  • Vücuttan atılan su miktarını arttırır: İdrara çıkma ve idrar seviyesinin artırmasından dolayı vücuttan daha fazla miktarda suyun dışarıya atılmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden içilen her kahve için ekstra su tüketimi yapılmalı ve atılacak olan suyu dengelemeli, kaybedilen sıvıyı tekrar kazanmak oldukça önemlidir.
  • Tansiyonu arttırır: günlük 5 fincan ya da daha fazla kahve tüketilmesi kan basıncını arttıracağı için kalp krizi ve felç riskini arttırır.
  • Migren ataklarını temizler: kahve içerisinde bulunan kafein uyarıcı bir etkiye sahiptir. Vücuda alınan kafein sonucu beyinde migren ağrılarını tetikleyen bölümler ekstra uyarılır ve ağrının ortaya çıkmasına ya da ağrı şiddetinin artmasına sebep olabilmektedir.
  • Doğurganlığı azaltır: günlük düzenli kahve tüketen erkeklerde kaliteli sperm sayısının arttığı yapılan araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştır. Ancak aynı durum bayanlar için geçerli değil. Bayanlarda günlük 3 veya daha fazla fincan kahve tüketimi doğurganlığı azaltmakla beraber, yumurtlama düzenini de bozmaktadır. Ayrıca anne adayları ise bebeklerinin sağlığı için günlük 300 mg’dan daha fazla kahve tüketmemesi gerekmektedir.
  • Mide rahatsızlıklarının ağırlaştırır: mide asiditesinin artmasına sebep olan kahve; reflü, gastrit, ülser gibi mide rahatsızlıklarının semptomlarının artmasına sebep olabilmektedir. Ayrıca sütsüz (sade) içilen kahvede bu etkiler daha belirgin olarak görülmektedir.

Bu habere de bakabilirisiniz

Kahve İle Selülite Çözüm-Selülit Tedavisi

Kahve İle Selülite Çözüm Selül itler her bayanın korkulu rüyasıdır. İster zayıf olun ister kilolu …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir