Ufak Bilgiler

Aş Erme Nedir?

?

Anne adayları tarafından her hangi bir yiyeceğe duyulan aşırı yeme isteği aşermedir. Bazen bulantı hissi ve kusma eşlik edebilir. Bazı şeylerden tiksinme olabilir. Aş erme durumu tam olarak açıklanamamıştır. Bazen gerçek bir vitamin ya da mineral eksikliği belirtisi olabilir. Eğer yemek istenen şey bir yiyecekse istek karşılanmalı, olası bir eksikliğe karşı önlem alınmalıdır. Çok sevilerek içilen çay, artık tahammül edilemeyen bir içecek olabilir. İçilen sigara birden dayanılmaz olabilir. Yemek istenen şey bir yiyecek değilse, bir uzmana başvurmak gerekebilir.

asermek

 

Toprak yeme isteği demir eksikliği belirtisi olabilir. Kil kireç gibi şeyleri yeme isteği mineral eksikliği olabilir. Kireç, tebeşir, kâğıt, plastik vb. şeyleri yeme isteği, bir yeme bozukluğu olabilir. Bu durumu ayırabilmek için mutlaka bir uzman görüşü gerekir. Örnek olarak tuz sade yenen bir şey değildir. Gebe iyot eksikliğinde tuz yemek isteyebilir. Burada amaç tuz yemek değildir. İçgüdüsel olarak bebeğin beyin gelişimi için çok önemli olan, iyot eksiğini gidermektir. Demir eksikliğinde çay tiksindirici olabilir. Demir emilimini engellediği için kendiliğinden çaya karşı duyarlılık gelişir. Aş erme durumu her zaman organik bir eksiğe işaret etmez. Duygusal boşluklar aş erme şiddetini artırabilir. İstenmeyen gebelik, mutsuz evlilik, ilgisiz eş, kalabalık aile ortamı, maddi sıkıntılar gibi sebepler, aş erme durumunu artıran sebepler olabilir.

Aş erme gebelik başlangıcından, gebeliğin son gününe kadar sürebilir. Genel olarak gebeliğin altıncı ayına varmadan azalır ya da tamamen biter.

Tıbben tam olarak açıklanamamıştır. Halk arasında yerikleme olarak bilinir. Tatlı yeme isteğinin, erkek bebeğe işaret ettiği söylenir. Aynı şekilde tuzlu ya da ekşi yenmek isteniyorsa, bebeğin kız olduğu düşünülür. Gerçek olarak bu durumun cinsiyetle herhangi bir ilgisi yoktur. Daha çok psikolojik ve organik sebeplerle oluşur.

 

 

 

Tweet Pin It
Kategori: Kadın

Benzer Konular

Tozlu Giyim Tesettür Elbise Modelleri 2014

2015 Yılının gelmesi ie bu sezonda yep yeni modeller ve kombinler ile rafları süsleyecek elebiseleri...

Hamilelik Dönemini Daha Mutlu Geçirmek İçin Öneriler

Hamilelik Dönemini Daha Mutlu Geçirmek İçin Öneriler Hamilelik dönemi kadınlar için oldukça zor geçen bir...

Çin Takvimi ile Cinsiyet Belirlemek Mümkün mü?

Çin Takvimi ile Cinsiyet Belirlemek Mümkün mü? Doğruluğu kesinlenmemiş ve kimi kişiler için de doğruluk...

Hamilelikte de Güzel Olun

Hamilelikte de Güzel Olun     Her bayan hayatının her döneminde güzel ve bakımlı olmaya özen...

Evde Şık Olmanın Yolları Nelerdir?

           Evde Şık Olmanın Yolları Nelerdir? Kendinizi en rahat hissettiğiniz ve...

Yukarı