Ana Sayfa » Otomobil » Araç Lastikleri ne sıklıkla değiştirmeli ?

Araç Lastikleri ne sıklıkla değiştirmeli ?

Ticari araçlarda lastikler ne sıklıkta değiştirilmeli?

Bu yazımızda ticari araçların lastikleri ne sıklıkla değiştirilmeli, bir ticari aracın lastik ömrü ne kadardır , Neden araçlarımızın lastiklerini değiştirmeliyiz gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını verebilmek için bu bilgiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Ticari araçlarda lastiklerin 2 türlü değiştirilme prensini vardır birincisi kullanıma göre lastik diş derinliklerinin yani olukların erimesi, bunu çok rahatlıkla ölçtürebilir ve lastikleri zamanı geldiğinde değiştirilebilirler . İkicisi ise lastiklerin yıl olarak ömrüdür .

Yine lastikçilerimize gidildiği zaman üzerinde okumayı bilmiyorlarsa lastiğin üzerinde bir üretim tarihi vardır . Bu üretim tarihine bakarak bu lastiği ne kadar kullanacaklarını ne kadar ömrü kaldığını daha satın alırken bile görebilirler. Dolayısıyla lastiğin ömrü hem kullanıma hemde üretildiği yıla bağlıdır.

Burada çok fazla özellikle otomobilleri de işe katarsam çok fazla yanlış bilgi vardır mesela bir araç durduğu sürece lastikte ufak yıpranmalar olur ama sürücülerimizde

şunu gözlemleriz genelde . Efendim ” ben aracımı çok az kullanıyorum bakın lastiğin dişleri olukları daha henüz bitmedi ve ben bunu çok uzun yıllar kullanabilirim ” Hayır genelde sürüş güvenliği ve performans açısından kullanamazsınız , dişleri erimemişse olukları bitmemişse dahi biz 3 yıldan fazla bir lastiğin kullanılmasını istemiyoruz bunu neden istemiyoruz.

Sebebi ise Aracın özellikle fren performansı, viraj kabiliyeti düştüğü için söylüyoruz . Yoksa lastiğin yırtılması açısından bakarsak bir çok lastik üreticisi lastiğine 5 ile 10 yıl arasında garanti verebiliyor ( süre verebiliyor ) ama biz sürüş güvenliği açısından kesinlikle böyle bir süre veremiyoruz bizim için etkili bir performans isteyen sürücünün en az en fazla 3 yılda bir lastiğinin değişmesinin gerektiğini tavsiye ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir