Ufak Bilgiler

Anoreksiya Nevroza Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Anoreksiya Nevroza Nedir? Tedavisi Mümkün Müdür?

Anoreksiya Nevroza hastalığı, özellikle genç kadınlarda görülen, yemek yiyememe, çok az uyuma, bunlara rağmen sürekli aktif halde bulunmakla ortaya çıkan psikolojik bir bozukluktur. Sıklıkla ergenlik döneminde, çok nadiren de erken yetişkinlik dönemlerinde ortaya çıkan aşırı zayıflama tutkusu olarak ortaya çıkan bir hastalıktır.

Anoreksiya Nevroza Hastalığı Belirtileri:

Bu hastalığa sahip kişiler ideal kilolarında olsalar bile kendilerini şişman olarak görürler ve diyet yapmayı kendilerine takıntı haline getirirler. Bu takıntı sayesinde sağlıklı insanlardan çok daha zayıf hale gelirler, buna rağmen kendilerinin hep şişman olduklarını düşünürler ve daha fazla zayıflamak için uğraşırlar. Tüm hayatları kilo vermeye odaklıdır. Kendilerini beğenmemekten kaynaklı olarak, aşırı özgüven eksiklikleri vardır. Hissettikleri olumsuz duyguları anlatmakta zorluk çekerler. Mükemmeliyetçi olmaya ve yaptıkları her işte en iyisi olmaya çalışırlar. Yaş olarak büyümekten ve cinsel olarak gelişmekten aşırı derece korkarlar. Yaşıtlarından daha çocuksu hareketleri vardır. Ruh halleri sürekli bozuktur, özellikle aşırı derecede sinirli halleri ile dikkat çekerler. Sosyal iletişim kurmakta zorluk çektikleri için farklı insanlarla geçinme konusunda sıkıntı yaşarlar.

Anoreksiya Nevroza Hastalığı Tedavisi:

Anoreksiya Nevroza hastalığına sahip olan herkesin mutlaka tedavi olması gerekmektedir. Genelde hastalığa sahip kişiler hasta olduklarını kabullenmedikleri için onları hasta olduğuna ve tedaviye ikna etmesi gereken kişiler çevrelerinde bulunan kişilerdir.

Tedavideki amaç hastanın sağlıklı kilosuna ulaşması ve daha sağlıklı bir yeme alışkanlığın a sahip olmasıdır. Hastalık hem fiziksel hem de ruhsal bir hastalık olduğu için hem diyetisyen hem de psikologla beraber ilgilenilmesi gerekmektedir.

Tweet Pin It
Kategori: Sağlık

Benzer Konular

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır?

Dövmenin Sağlığa Zararları Var Mıdır? Günümüzde dövme oldukça yaygın bir hal almıştır. Eskiden toplum içerisinde...

Burun Estetiği Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği Nasıl Yapılır? Bayanlar için vücutlarında bulunan her bölge oldukça önemlidir fakat yüzleri daha...

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri

Omega – 3’ ün Sağlık Üzerindeki Etkileri             Omega – 3 alabileceğiniz besinlerin başında balık...

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi?

Süt Tüketimi mi Daha Sağlıklı Yoğurt Tüketimi mi? Süt ya da yoğurt ikisi de birbirinden...

Balık Tüketimi ve Yararları

Balık Tüketimi ve Yararları  Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde bol bol balık tüketmek için...

Yukarı